Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Shumë fëmijë nuk mund të vrapojnë aq shpejt sa kanë vrapuar prindërit e tyre kur kanë qenë të rinj, tregon një Studim Amerikan rreth Fitnesit Global

Shko poshtë

Shumë fëmijë nuk mund të vrapojnë aq shpejt sa kanë vrapuar prindërit e tyre kur kanë qenë të rinj, tregon një Studim Amerikan rreth Fitnesit Global

Mesazh nga lea377 prej Sun Jan 05, 2014 5:03 pm

Ekspertët thonë se studimi, që së fundi është prezantuar në takimin vjetor të American Heart Association, tregon se nivelet e fitnesit të fëmijëve mund të jenë në rënie.
Kërkuesit kanë analizuar të dhënat e mbledhura gjatë një intervali prej 46 vitesh dhe ku janë përfshirë më shumë se 25 milionë fëmijë nga 28 vende të botës.
Fëmijët sot, në mesatare, një milje e vrapojnë për 90 sekonda më ngadalë se sa paraardhësit e tyre 30 vite më parë, raporton BBC.
Rezultatet kanë treguar se qëndrueshmëria kardiovaskulare – e vlerësuar nga ajo sa larg mund të vrapojë një fëmijë brenda një kohe të caktuar – ka rënë vazhdimisht për rreth 5 për qind çdo dekadë.
Rënia është parë si te djemtë ashtu edhe te vajzat dhe në të gjitha moshat nga nëntë deri në 17 vjet. Për më tepër kjo rënie e nivelit të fitnesit lidhet edhe me obezitetin, që ndryshon në vende të ndryshme dhe lidhet me probleme të ndryshme shëndetësore.
Fëmijët këshillohet të bëjnë së paku një orë aktivitet të fuqishëm fizik çdo ditë.

lea377

Numri i postimeve : 20
Join date : 30/12/2013

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi