Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Top posting users this month


Dhimbja e kokës, nuk është një shqetësim vetëm i Moshës Madhore. Mund të godasë dhe Fëmijët në Moshën Shkollore

Shko poshtë

Dhimbja e kokës, nuk është një shqetësim vetëm i Moshës Madhore. Mund të godasë dhe Fëmijët në Moshën Shkollore

Mesazh nga lea377 prej Sun Jan 05, 2014 5:01 pm

Zakonisht nuk bëhet fjalë për dhimbje të forta, por për një shqetësim të vazhdueshëm; edhe pse fëmija mund të ankohet arrin të vazhdojë pa ndërprerje aktivitetin e tij.
Nëse shqetësimi përsëritet vazhdimisht (çdo pesëmbëdhjetë ditë) është mirë që të bëhet një vizitë mjekësore: pediatri do të përpiqet të kuptojë nga së varet dhe të marrë masat e duhura.
Shkaqet
Mund të jenë të ndryshme arsyet që mund të shkaktojnë dhimbjen e kokës. Le të shohim disa prej tyre.

  • Një problem shikimi. Kush nuk sheh mirë, dhe përpiqet duke picërruar sytë, lodhet. Nga këtu tek dhimbja e kokës, hapi është shumë i vogël.
  • Stresi. Mund të jetë dhe fakti që fëmija ndoshta po jeton një periudhë veçanërisht të tensionuar. Ndoshta në shtëpi atmosfera nuk është shumë e mirë ose impenjimet në shkollë po bëhen gjithnjë e më të vështira. Shpesh fëmijët vuajnë nga dhimbja e kokës para një ngjarje të rëndësishme (një provimi ose ndeshje futbolli).
  • Ambienti i ri. Edhe një vend i ri dhe i panjohur mund të shqetësojë dhe t'i shkaktojë dhimbje koke. Shqetësimi mund të shfaqet gjatë ditëve të para të pushimeve kur fëmija ende nuk është mësuar me ambientin, klimën dhe zakonet e reja. Ose kur transferohet diku tjetër.
  • Pozicioni i keq i trupit. Pas një dhimbje koke mund të fshihen probleme shumë më të rëndësishme. Në rast se është e nevojshme pediatri do të këshillojë analiza më të hollësishme për t'i përcaktuar shkaqet dhe për t'i parandaluar ato.

Si të silleni


  • Para së gjithash, këshillohet t'i bëhet fëmijës një vizitë okulistike, për të përcaktuar problemet e mundshme të shikimit. Është e rëndësishme t'i mësohet se si të qëndrojë në bankë. Shpina duhet të qëndrojë drejt dhe këmbët të mos varen në karrige. Është mirë që librin të mos e vendosë direkt mbi tavolinë, por mbi një diçka tjetër që të mund të krijohet një kënd i përshtatshëm leximi. Kësisoj qafa nuk është e detyruar të bëjë sforcime të vazhdueshme.
  • Pastaj duhet të sigurohemi që fëmija është i qetë dhe dhimbja e kokës të mos jetë shenjë ankthi dhe shqetësimi. Nëse prindërit janë të qetë, edhe fëmija do të jetë i tillë

lea377

Numri i postimeve : 20
Join date : 30/12/2013

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi