Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Mjekimet e pazakonta të cilat nuk duhet t’i provoni

Shko poshtë

Mjekimet e pazakonta të cilat nuk duhet t’i provoni

Mesazh nga <alma> prej Mon Sep 30, 2013 6:14 pm

Në shtete të ndryshme të botës ekzistojnë shumë mjekime të pavërtetuara nga ana shkencore, të cilat rrezikojnë jetën e njeriut dhe madje i shkaktojnë dhe vdekjen, si për shembull mjekimi i reumatizmit me anë të gjarprit me zile.

Revista Reader's Digest sjell mjekimet e dëmshme të cilat nuk duhet t’i provoni kurrsesi:

Urina kuron aknet: Disa nj...erëz kanë mendime të çuditshme për sa i përket heqjes së akneve bashkë me rrënjët. Një nga këta është dhe lyerja e puçrrave me urinë. Një tjetër kurë është larja e fytyrës me ujin e mbledhur në rrënjët e një peme të vjetër. Sigurisht që të dyja këto kura janë të gabuara.

Stomaku i shpendëve kuron diarrenë: Nuk sugjerohet përdorimi i stomakut të shpendëve për të kuruar diarrenë tek fëmijët. Historia e çuditshme e kësaj kure është se pritet një pjesë nga stomaku i pulës dhe lihet të thahet. Më pas hidhet në ujin e valuar për ta përdorur si çaj. Pas kësaj nga përbërja e përftuar i jepet fëmijës nga një lugë çaji çdo gjysmë ore.

Çorapet e pista përmirësojnë dhimbjen e fytit: Kjo është një nga kurat më të çuditshme të kurimit të dhimbjes së fytit e përhapur shumë në Evropë deri në shekullin e 20-të dhe konsiston në mbështjelljen e fytit me çorape të pista.

Duhani kuron dhimbjen e veshit: Këto kura mund të cilësohen si të çuditshme apo të neveritshme. Njëra nga këto është dhe vendosja në vesh e duhanit të përtypur. Një mënyrë tjetër e vjetër e kurimit të dhimbjes së veshit ishte hedhja e ca pikave urine në vesh. Madje Elvis Presley ka pohuar se edhe nëna e tij e aplikonte këtë kurë kur kishte dhimbje veshi. Por mos të harrojmë se asnjëra nga këto kura nuk është vërtetuar.

Çokollata-hudhra i bëjnë mirë humbjes së kujtesës: Një nga metodat e vjetra që mbështet forcimin e memories është ngrënia e çokollatës me hudhra të shtypura brenda saj për tri herë në ditë. Nga ana teorike dihet se hudhra dhe çokollata janë të mbushur me antioksidues që mbrojnë qelizat e trurit. Por në praktikë nuk ka ndonjë provë konkrete.

Gjarpërinjtë me zile kurojnë reumatizmin: Në studimet e zhvilluara nga Instituti Shkencor “Israil Shulov” është analizuar ndikimi i helmit të gjarprit me zile në kurimin e sëmundjeve. Sepse helmi përmban disa peptide të caktuara që mbyllin sinjalet e dhimbjes së helmit. Por ekziston një vijë e hollë në mes paralizës dhe vdekjes prandaj nuk sugjerohet aplikimi i saj në shtëpi.

Veza përmirëson prishjet: Leximi rreth një kure të vjetër kineze është më zbavitës se praktikimi i saj. Për ta bërë këtë ju duhen monedha argjendi dhe lëvozhga e një veze të sapo zier. Vendoseni monedhën në trajtë vertikale brenda vezës së zier dhe vendoseni vezën e ngrohtë në vendin e dëmtuar për 30 minuta.

Vaji eterik përmirëson sëmundjen zona: Sipas kurave të lashta nëse vendosni rreth qafës një lidhëse të zhytur në vajin eterik atëherë kjo lidhëse do të mbajë larg jush sëmundjen zona.

Papastërtitë e veshit kurojnë flluskat me ujë në lëkurë: Për t’i përmirësuar sa më shpejt këto flluska duhet të vendosni papastërti të veshit mbi to. Kjo kurë e pakëshilluar nga specialistët nuk është një mënyrë e shëndetshme kurimi.

Të vendosësh llapë mbi çibanë: Sipas një kure të vjetër angleze vendoseni llapën mbi çibanët. Më pas hiqeni dhe këtë llapë vendoseni brenda arkivolit. Në atë kohë anglezët besonin se çibanët do të largoheshin prej tyre dhe do të kalonin tek trupi i një të vdekuri.

<alma>

Numri i postimeve : 64
Join date : 11/07/2013

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi