Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


****Bilbili**** (histori domethenese)

Shko poshtë

****Bilbili**** (histori domethenese)

Mesazh nga <alma> prej Tue Jul 16, 2013 6:56 pm

Nje bilbil jetonte ne kopeshtin e nje shtepie.Cdo mengjes hapej nje dritare dhe dilte nje djale.I cili hante nje panine duke pare bukurite e kopeshtit.Binin gjithmone therrime panineje tek parmaku i dri...tares.Bilbili hante therrimet duke kujtuar se djali i linte per to.Keshtu qe krijoi nje perzemersi te madhe per ate qe kujtonte se i jepte ushqim.Nje dite ky djale u dashurua.Kur i deklaroi dashurine , e dashura e tij i beri nje kerkese per te provuar dashurine e djalit.::Mengjesin e ardhshem ti sillte trendafilin me te kuq.Djali kerkoi neper gjithe dyqanet e qytetit por kerkimi qe i kote.Asnje trendafil nuk ishte si ai qe donte e dashura.I trishtuar i zhgenjyer i kerkoi ndihme kopshtarit te shtepise se vet.Kopshtari i tha qe ai mund ti siguronte vetem vjollca margarita zambake.Cdo lloj luleje pervec trendafilit.Nuk ishte stina e trendafilit dhe qe e veshtire te gjendej ne kete kohe.Bilbili e kish degjuar biseden dhe i erdhi shume keq per djalin.Duhet te bente dicka per te ndihmuar mikun e tij te gjente kete lule.Atehere bilbili iu lut zotit te zogjve, i cili tha:"Ti mund te gjesh nje trendafil te kuq per mikun tend.... por sakrifica eshte shume e madhe dhe mund te te kushtoje jeten."
-"Ska rendesi ,tha bilbili,cfare duhet te bej?"
-"Mire duhet te ulesh tek nje dege trendafili dhe te kendosh aty gjithe naten"
-"Po do ta bej"- tha bilbili- "Eshte per lumturine e mikut tim."
Kur u err bilbili u ul tek nje trendafil qe gjendej perballe dritares se djaloshit, dhe aty nisi kengen e tij me te gezueshme, keshtu qe mund te celte trendafili.Nje gjemb i madh hyri ne kraharorin e bilbilit dhe sa me shume kendonte aq me teper futej.Por bilbili nuk ndalej.Vazhdonte kengen per lumturine e mikut te vet.Nje kenge qe simbolizonte mirenjohje dhe miqesi.Nje kenge e dhuruar deri ne fund te jetes se tij.
Ne mengjes kur hapi dritaren, djaloshi u gjend perballe trendafilit me te bukur , krijuar nga gjaku i bilbilit.Nuk pyeti se si ndodhi kjo mrekulli, dhe e keputi menjehere trendafilin.Kur pa trupin pa jete te bilbilit djaloshi tha::::" Cfare bilbili budalla!Kishte shume peme per te kenduar dhe u ul pikerisht tek nje trendafil qe ka gjemba.Te pakten do fle i qete pa degjuar kengen e tij te kote."Kjo histori na meson dicka te rendesishme::Gjithkush jep ate cfare ka ne zemer,dhe gjithkush merr zemren qe ka....!!!!

<alma>

Numri i postimeve : 64
Join date : 11/07/2013

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi