Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Top posting users this month


DASHURIA “ONLINE’, DASHURI E KOHËS SË RE

Shko poshtë

DASHURIA “ONLINE’, DASHURI E KOHËS SË RE

Mesazh nga <alma> prej Sat Jul 13, 2013 6:26 pm

Komunikimi i drejtpërdrejtë përmes shfrytëzuesve të internetit në cilën do shtet a qytet, i mënjanon largësitë gjeografike, dhe ofron liri të plotë të të shprehurit. Këmbimi i mendimeve, ideve, qëndrimeve bën që njerëzit të afrohen, të lirohen nga pakënaqësitë, paragjykimet dhe paaftësitë që shfaqen në komunikimet “sy më sy”.

Ky lloj i mendimit për komuni...kim të shpejtë dhe kryerje të shpejtë të punëve, po bëhet medium për të dashuruarit. Dashuria përmes internetit është dukuri e re të cilën ende nuk e kanë studiuar mirë psikologët dhe sociologët.

Dashuria virtuale pajtohemi ne apo jo është dukuri e kohës së re. Shumë çifte fillojnë me shkrimin e e-mail-ve, përderisa lista e atyre që hyjnë në martesë për shkak të kësaj dashurie virtuale, dita ditës rritet. Të tjerët këtë e marrin si argëtim, largim nga monotonia. Dikush me këtë mjekon vetminë, ndjenjën e turpit (në jetë private është lepur, në internet luan, dashnor i famshëm), mangësitë fizike, pakënaqësitë, anomalitë dhe sëmundjet tjera shpirtërore. Pra, gjithçka zhvillohet si në jetën private. Interneti është vetëm medium që na bashkon. Gjërat e tjera varen nga vet ne, sa të sinqertë jemi, çfarë zemre kemi.

Kryesore në komunikimet mes njerëzve përmes kompjuterit janë fjalët, e “ fjalët i janë dhënë njeriut që më mire t’i fsheh mendimet e veta”- thotë një proverb. Megjithatë gjithçka duhet të merret me rezervë. Përderisa disave ky lloj komunikimi u ofron mundësi të lirisë së të shprehurit të mendimeve, sinqeritetit, guximit, të tjerëve u ofron mundësi për të servuar gënjeshtra, për të mashtruar dhe trilluar. Të gjithë që dëshirojnë kanë qasje në të. Prandaj mashtrimet nuk janë mangësi e mediumit të këtillë, po ato janë mangësi që tregojnë mangësitë individuale të njeriut.

Por “nëse dikush më mashtron një herë, më vjen keq për të, nëse më ka mashtruar edhe herën e dytë, atëherë faji kërkoj brenda vetes”.

<alma>

Numri i postimeve : 64
Join date : 11/07/2013

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi