Tema Fundit
»  Pershendetje kur hyni dhe Largoheni nga Forumi....
Fri Mar 27, 2015 4:10 pm nga Dardania

» Cilen Keng po ndegjoni per Momentin...
Fri Mar 27, 2015 4:05 pm nga Dardania

» Rexhep Mala : Më torturonin udbashët Shqiptarë e Serbë
Fri Mar 27, 2015 2:06 am nga Dardania

» Kujtime nga Burgu-Rexhep Mala
Fri Mar 27, 2015 1:53 am nga Dardania

» Rexhep Mala
Fri Mar 27, 2015 1:30 am nga Dardania

» Gazetë e pavarur e Kosovës Lindore - Ushtima e Maleve
Fri Mar 27, 2015 1:02 am nga Dardania

» Ushtima e Maleve...
Fri Mar 27, 2015 12:52 am nga Dardania

» Jeta! ç'është Jeta! Pse Jeta!!!
Fri Mar 27, 2015 12:16 am nga Dardania

» Dhimbja....
Fri Mar 27, 2015 12:08 am nga Dardania

Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve online ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 6:00 pm
Statistikat
Forumi ka 3993 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Ac_Milano

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2231 artikuj v 981 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2015
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Calendar Calendar

Top posting users this month
Dardania
 
Ac_Milano
 
epanjohura
 


Receta te Embelsirave

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Receta te Embelsirave

Mesazh nga Dardania prej Thu May 26, 2011 4:28 am


Përberja
Për 25 copë duhen:

Për brumin:
Miell 1 gotë, vaj ose gjalpë 2-3 lugë gjelle, vezë 3-4 kokrra, pak kripë e sheqer, ujë treçerek gote.


Për shurupin:
Sheqer 2 gota, ujë 2 gota, vaj për skuqje.

Udhezim
Brumi për tullumba përgatitet duke zier në uje miell së bashku me gjalpë ose yndyrë tjetër dhe pas zierjes ky brumë përzihet me sasi të madhe vezësh, Për ti dhënë formën tullumbave përdoret një vegël e dhëmbëzuar. Forma mbushet me brumë dhe vihen të piqen nga të dyja anët në zjarr të nxehtë. Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen në shërbet të ftohtë ku mbahen 1-2 ninuta. Pastaj hiqen dhe rreshtohen në pjatë.

Dardania
Webmaster

Numri i postimeve: 1292
Join date: 13/05/2011
Age: 27

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi