Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

October 2017
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Calendar Calendar

Top posting users this month


Gjurmë të një lokaliteti të lashtë arkeologjik në rrezik të shkatërrimit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Gjurmë të një lokaliteti të lashtë arkeologjik në rrezik të shkatërrimit

Mesazh nga Dardania prej Fri Jun 22, 2012 11:08 am


Nga : Shkodran IMERAJ

Deçani më rrethinë, është një lokalitet shumë i pasur arkeologjik, i një rendësite të vaçant është edhe lokaliteti arkeologjik në malet e fshatit Isniq të Deçani i njohur në popull si “Kulla e Qelisë”. Objekti në fjalë nuk ngjason më Kullat e Dukagjinit por i ngjason më shumë një lokaliteti arkeologjik - qyteti të lashtë, për të cilin askush nuk din më teper informacione së sa vetëm “Kulla e Qelisë, vend shumë i vjeter”.

Lokaliteti “Kulla e Qelisë”, shtrihet në pjesën shkembore, rrezë maleve të Isniqit respektivish mbi Manastirin e Deçanit.






Kulla e Qelisë – Enigmë e pas zbuluar
Gjurmët për ekzistimin e një vendbanimi edhe sot jan të dukshme.

Në shikim të parë lokaliteti “Kulla e Qelisë”, të jep të kuptosh së në një të kaluar të largët, ky lokalitet është banuar nga njeriu.

Stuhive të kohës, sot i ka shpëtuar një muri i gjatë i një ndërtese, i cili është ngritur karshi shkëmbinjëve. Ky murë ka një madhësit prej 10 metrave i gjatë dhe 5 metra i gjerë.

Përbrenda lokalitetit “Kulla e Qelisë” ekzistojnë edhe gjurmët e një objekti sakral, i cili po ashtu i ka rezistuar kohës.

Kohë më parë në këtë lokalitet janë gjendur gjurmë të disa afreskave.

Po ashtu në afërsi të “Kullës së Qelisë”, sot gjenden gjurmët e ruajtuara shumë mirë të një godine e cila është e ndertuar prej gurëve të vegjel e të gdhendur dhe të ruajtur mirë. Kjo godin është e mbuluar më qemere të gurit të cilat janë të ruajtuara mirë. Edhe dyshemeje e kesaj godine është e shtruar më gurë të gdhendur.

Në këtë lokalitet arkeologjik janë gjeture edhe fragmente shumë të rendësishme për kohën, përmes të cilave mundet të bëhët edhe datimi i këti lokaliteti të lashtë me vlera historike. (shih fotografin 1, 2, 3, 4) :










Fotografi 1




Fotografi 2




Fotografi 3




Fotografi 4
“Kulla e Qelisë”, konsiderohet dhe mbetet një enigmë e kohës. Nëse për një kohë shumë të shkurtër nuk merren masa lokalitetit “Kulla e Qelisë” shumë shpejt do ti humbin gjurmët. Është koha, si dhe dora e njeriu, ajo që është duke e shkatrruar “Kullën e Qelisë”.

Prandaj, duhet që shumë shpejt ekspertët dhe institucionet që merren më arkeologji, të dalin në lokalitet dhe të bejën hulumtime rreth enigmës “Kulla e Qelisë”.



(Autori është Historian)

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi