Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Anija e parë me energji diellore, bën xhiron e botës

Shko poshtë

Anija e parë me energji diellore, bën xhiron e botës

Mesazh nga Dardania prej Sat May 12, 2012 2:14 am

Më 4 maj anija Planetsolar arriti në portin e Monacos, duke përmbyllur kështu udhëtimin e saj rreth botës. Kjo anije është e vetmja që i ka rënë rreth e përqark botës falë përdorimit të energjisë diellore.
Anije është e gjatë 31 metra dhe e mbuluar nga 537 panele diellore. Planetsolar është ndërtuar në Gjermani, për 12,5 milion euro. Brenda saj mund të akomodohen 200 persona, transmeton BW.

Udhëtimi i saj nisi më 27 shtator të vitit 2010 nga porti i Monacos dhe u kthye aty më 4 maj.

Gjatë udhëtimit ka ndaluar në porte të ndryshme. Momentet më të bukura të udhëtimit do tregohen gjatë një feste në Monaco.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi