Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

February 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

Calendar Calendar

Top posting users this month


Rreziqet Shëndetësore të Ushqimit Vegjetarian

Shko poshtë

Rreziqet Shëndetësore të Ushqimit Vegjetarian

Mesazh nga Dardania prej Sat May 12, 2012 2:05 am

Kalimi në ushqim vegjetarian mund të paraqesë rreziqe të dukshme për shëndetin, veçanërisht për shkak të konsumimit të ulët të disa vitaminave dhe të mineraleve.
Kalciumi luan rol të rëndësishëm në ndërtimin e eshtrave. Vegjetarianët nuk pinë qumësht, për ç’arsye kalciumin duhen ta gjejnë në ushqime të tjera siç është qumështi i sojës. Po ashtu duhet ta konsumojnë kalciumin si shtesë në ushqim.

Një hulumtim ka treguar që vegjetarianët kanë thyerje më të shpeshta të eshtrave për dallim nga anëtarët e cilitdo grup tjetër ushqyes. Vitamina B12 është kyç për funksionimin normal të trurit dhe të sistemit nervor. Niveli i ulët i vitaminës B 12 mund të shkaktojë pasoja shëndetësore serioze. Vegjetarianët kanë rrezik më të lartë për ta zhvilluar aneminë dhe sëmundjet neurodegjenerative. Gjithsesi duhet që vitamina B12 të konsumohet përmes shtesave të ushqimit, sepse në ushqimet bimore nuk është në sasinë e mjaftueshme dhe në formën për të cilën ka nevojë organizmi.

Ekzistojnë shumë zëvendësime vegjetariane, duke përfshirë qumështin e sojës, produktet në bazë të niseshtesë, e cila është zëvendësim i shkëlqyeshëm për vezët dhe tofu si zëvendësim i shkëlqyeshëm për mishin. Kështu, në ushqimin tipik vegjetarian gjenden shumë pemë dhe perime si dhe ushqime të tjera që nuk kanë prejardhje shtazore, por çdo vakt e bëjnë jashtëzakonisht të shijshëm.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi