Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Drita e Ditës e Ruan Zemrën?

Posto temë të re   Përgjigju temës

Shko poshtë

Drita e Ditës e Ruan Zemrën?

Mesazh nga Dardania prej Sat May 12, 2012 2:02 am

 Shkencëtarët nga Universiteti Colorado në Denver pohojnë që drita e ditës, veçanërisht ajo me intensitet të fortë, mund të reduktojë rrezikun nga sulmi në zemër dhe të ndihmojë në shërimin e personave të cilët kanë përjetuar sulm në zemër.
Hulumtimi i cili është publikuar në revistën “Nature Medicine” tregon që për reduktimin e rrezikuat nga krijimi i sulmit në zemër përgjegjëse është mënyra me të cilën funksionon organizmi, respektivisht ritmi cirkadian.

Ritmi cirkadian nënkupton ritmikënn e ndodhive psikofizike të njeriut, të cilat janë të lidhura me ndikime të ndryshme të jashtme (dita dhe nata, ndryshimi i stinëve të vitit, batica dhe zbatica), të cilat reflektohen tek njeriu në formë të ritmeve të ndryshme biologjike.

Në ritmin cirkadian ndikon edhe drita ditore. Ekspertët pohojnë që personat të cilët janë të ekspozuar ndaj dritës ditore të mëngjesit, në periudhën mes orës 06:00 dhe 08:00, në mënyrë të konsiderueshme kanë rrezik më të vogël nga zhvillimi i sulmit në zemër, depresioni, ndryshimet e disponimit dhe të ngjashme.

Udhëheqësi i hulumtimeve, prof. Tobias Eckle, ka deklaruar që “hulumtimi sugjeron që drita ditore, veçanërisht ajo me intensitet të lartë, siç është për shembull verës, mund të reduktojë rrezikun nga shkaktimi i sulmit në zemër dhe të përshpejtojë shërimin te personat që kanë mbijetuar sulmin në zemër.”

Prof. Eckle ka shtuar se si “të sëmurëve mund t’u ndihmohet nëse gjatë kujdesit intensiv spitalor do të ishin në hapësira të cilat janë të ekspozuara në dritën e jashtme”.

Në hulumtimet e ardhshme shkencëtarët do të përpiqen të gjejnë shkakun dhe mënyrën në të cilën drita ndihmon të sëmurët dhe në cilat mënyra drita do të mund të përdorej për shërimin dhe parandalimin e sulmeve në zemër.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


Posto temë të re   Përgjigju temës
 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi