Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Toka e parë nga lart si kurrë më parë

Shko poshtë

Toka e parë nga lart si kurrë më parë

Mesazh nga Dardania prej Sat May 12, 2012 1:55 am

40 vjet më parë, në garën për pushtimin e hapësirës mes NASA-s dhe rivales së saj të Rusisë ish-komuniste, agjencia amerikane triumfoi duke sjellë dhjetra imazhe të Tokës, shkrepur nga lartësia nëpërmjet satelitit “The Blue Marble”.
Por sot, 40 vite më vonë, Rusia hakmerret duke publikuar një imazh të vetëm, një imazh që tregon planetin tonë si kurrë më parë, qartësisht me cilësinë 12 megapiksel.

Foto është shkrepur nga sateliti rus i hidro-meteorologjisë, Electro-L, satelit i gjeneratës së fundit i hedhur në orbitë, në 36 mijë kilometra distancë mbi brezin ekuadorial, në janar të vitit 2011.

Electro-L nis drejt Tokës një imazh cdo 30 minuta dhe cdo piksel është ekuivalent me 1 kilometër.

Por për Robert Simmon, shkencëtar në Goddard Space Flight Center, imazhet e sjella nga NASA në tokë, nuk janë as më të mira, as më të këqia se ato të rusëve. “Ndryshimi gjendet tek përpunimi i të dhënave”, thotë ai.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi