Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2017
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Kadri Roshi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Kadri Roshi

Mesazh nga Dardania prej Sun Apr 29, 2012 10:41 am


Kadri Roshi
lindi më 4 janar 1924, Mallakastër, Shqipëri; vdiq më 6 shkurt 2007 në Tiranë, aktor shqiptar.

Përfundoi studimet e larta në Pragë në vitin 1951. Ai, e filloi karrierën e tij si aktor në Teatrin Popullor në moshën 21-vjeçare duke qenë një ndër krijuesit e këtij teatri. Që nga ajo kohë dhe deri sot ai numëron rreth 180 role në skenë dhe kinematografi, të cilat përbëjnë një jetë të madhe artistike, ku ndërthuren vështirësitë e një jete prej jetimi, çiraku, portieri kinemaje dhe deri tek aktori origjinal me portretin e njeriut të fisëm. Në krah ka patur gjatë gjithë kohës aktorët e brezit të tij Drita Pelingu, Violeta Manushi, Tinka Kurti, Reshat Arbana, Marika Kallamata, etj.

Legjenda e skenës

Nga shumëkush është konsideruar si legjenda e skenës dhe ekranit shqiptar. Në vitin 1995 është nderuar me Çmimin e Karrierës në Festivalin e Filmit Artistik, në vitin 1997 me Çmimin e Madh të Nderit. Ai është "Nderi i Kombit" nga viti 1999. Emri i Kadri Roshit është një kolos për filmin dhe teatrin shqiptar, ku ai la figura të spikatura që nuk do të harrohen kurrë.

Filmografia

Kadri Roshi me Presidentin Alfred Moisiu

 • Kolonel Bunker (1998)
 • Mirupafshim (1997)
 • Ali Pash Tepelena (1997) dokumentar, por i pazbuluar, shfaqet ne 28 shkurt 2009, dy vjet pas vdekjes
 • Tingujt e harresës (1996)
 • Plumbi prej plasteline (1995)
 • Mikres mèrès - Ditët e shkurtra (1995)
 • Një ditë nga një jetë (1994)
 • Dhelpra dhe rrushte - Ezopi ...teater
 • Vdekja e burrit (1991)
 • Fletë të bardha (1990)
 • Misioni përtej detit (1988)
 • Pesha e kohës (1988)
 • Rikonstruksioni (1988)
 • Kur ndahesh nga shokët (1986)
 • Rrethimi i vogël (1986)
 • Dasma e shtyrë (1984)
 • Fejesa e Blertës (1984)
 • Apasionata (1983)
 • Era e ngrohtë e thellësive (1982)
 • Dëshmorët e monumenteve (1980)
 • Partizani i vogël Velo (1980)
 • Ballë për ballë (1979)
 • Këshilltarët (1979)
 • Liri a vdekje (1979)
 • Gjeneral gramafoni (1978)
 • Njeriu me top (1977)
 • Shëmbja e idhujve (1977)
 • Zemrat që nuk plaken (1977)
 • Fije që priten (1976)
 • Lulekuqet mbi mure (1976)
 • Përballimi (1976)
 • Tokë e përgjakur (1976)
 • Kur zbardhi një ditë (1971)
 • Malet me blerim mbuluar (1971)
 • Tana (1958)

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi