Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

December 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month


Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Shkencëtarët krijojnë aliazh floriri shumë herë më të fortë se çeliku

Mesazh nga Dardania prej Mon Jan 02, 2012 5:08 am

Deri më sot, shkencëtarët mundoheshin të krijonin flori që nuk do të komplotohej me metale të ndryshme. Por, kjo metodë e keqësonte se tepërmi rezultatin kryesor. Deri më sot, askush nuk ia kishte arritur që të krijonte nivelin e duhur të ngurtësisë dhe të ruante pastërtinë e metalit të vlefshëm.
Tashmë kimistë Zviceran, arritën ta zgjidhin këtë mister. Ata shtuna në flori në vend të metaleve të tjera, Carabit Bor (B4C), i krahasuar për nga ngurtësia me diamantin. Floriri i ri, 18 karatësh (73% flori) do të përdoret për krijimin e bizhuterive dhe seneve të tjera me vlerë.

Ngurtësia e saj në shkallën Vickers, është 1000, kështu që është më i ngurtë se bronzi (600 në këtë shkallë) duke arritur në nivel pak më poshtë diamantit. Ky zbulim është rezultat i një kërkimi tre vjeçar midis Laboratorit të Metalurgjisë Mekanike, nën drejtimin e profesorit Andreas Mortensen dhe të kompanisë Zvicerane të orëve Hublot.
Procedura e zhvillimit të këtij materiali, është disi e komplikuar. Pluhuri i karbonit bor, ngrohet në temperatura 200o C, ku krijohet një struktura të ngurtë para-ngurtësimi. Një aliazh lëngu i një metali të shkrirë, hynë nën ndikimin e një presioni të madh brena poreve të kësaj strukture dhe në vazhdim stabilizohet, duke ofruar një material pa pore të komplikuar.
Materiali përfundimtar përbëhet nga dy lloj kristalesh, të cilët janë shumë të ngjashëm me familjen të sipërpërmendurave, siç mund të jenë dy labirint tre dimensional. Meqenëse frori i shkrirë që përdoret, para se të përpunohet është një strukturë materiali 24 karatësh dhe 3% alumini për rezistencë të fortë, ndërsa struktura e materialit të ri përbëhet nga 3% alumin, 75% flori deh 22% karabit boroni.

Studimet e sipërpërmendur, nuk ishin të parat dhe të vetmet karshi floririt, duke e përpunuar atë në laboratorët speciale me metale të tjera, për ta bërë atë sa më të qëndrueshëm. Por, është studimi i parë i cili ka rritur të ngurtësoj në këtë nivel prej 18 karatësh floririn.

Orët e para të cilat do të krijohen me floririn e ri, do të prezantohen në një ekspozitë gjatë 2012 në Bazel.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi