Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Top posting users this month


Fëmijët që flenë pak, shëndoshen

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Fëmijët që flenë pak, shëndoshen

Mesazh nga Dardania prej Sat Dec 17, 2011 12:34 am

Sipas një studimi të realizuar në Zelandën e Re, në të cilin u vëzhguan 244 fëmijë të moshës 3-7 vjeç, të publikuar në “British Medical” të “BBC”-së theksohet se fëmijët që nuk flenë mjaftueshëm natën janë më të predispozuar të shëndoshen, shkruan "DritaIslame.al".

Në studimin ku u regjistruan aktivitetet fizike dhe zakonet e gjumit të fëmijëve të grupmoshave 3, 4 dhe 5 vjeç dhe u bënë matjet e peshës, gjatësisë dhe yndyrave të trupit, u pa se fëmijët të cilët flenë pak pasqyrojnë një indeks të lartë të trupit pas moshës 7 vjeç.

Profesor Francesco Cappuccio dhe Michelle Miller nga Universiteti Warwick, nënvizojnë faktin se fëmijët dhe të rriturit duhet të preferojnë aktivitete dhe sjellje të cilat zgjasin kohën e gjumit pa marrë ilaçe duke theksuar se studimi ruan vlefshmërinë e tij edhe nëse gjendet një lidhje në mes gjumit, peshës dhe aktiviteteve seksuale me ato fizike.

“Sidoqë të jetë 20% e fëmijëve të kësaj moshe përjetojnë probleme gjumi. Ne e dimë se gjumi luan një rol të rëndësishëm mbi performancën e shkollës, sjelljeve, kujtesës dhe përqendrimit. Ky studim është i dobishëm në shtimin e informacionit që kemi rreth modeleve të gjumit të fëmijëve”, u shpreh doktor Ian Maconochie nga pavioni i pediatrisë në Royal College, duke pohuar se fëmijët nën moshën 5-vjeçare duhet të flenë të paktën 11 orë në ditë.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi