Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Ora më e saktë në botë, me atome ceziumi së shpejti shkon në… hapësirë!

Shko poshtë

Ora më e saktë në botë, me atome ceziumi së shpejti shkon në… hapësirë!

Mesazh nga Dardania prej Wed Dec 14, 2011 1:31 am

Për një kohë të shkurtër, Stacioni Europian Hapësinorë (ISS) do të mbaj orën më të saktë në botë, e cila do të favorizoj sinkronizimin e të gjitha orëve në mbarë botën!
Sipas deklarimit të bërë nga përfaqësues të Agjencisë Europiane Hapësinore (ESA), ora (Atomic Closk Ensemble in Space-ACES) dot ë krijohet nga EADS Astrium dhe parashikohet që të vendoset në ISS më 2014-ën.
Ora do të regjistroj kalimin në (harkun kohorë) kohë, duke matur frekuencat e mikrovalëve të cilat thithen nga atomet e ceziumit të cilat do jenë në gjendje ngrirjeje.
Në Tokë, saktësia e orëve cezium, kufizohet për shkak të gravitetit të planetit tonë. Atomet e ceziumit do të ngrijnë me leizer duke mundësuar ngadalësimin e lëvizjes së tyre dhe në fazën tjetër, do të bëhet matja e kohës në bazë të saktësisë së frekuencave të mikrovalëve të cilat do të jenë thithur dhe transmetuar.
Kushtet e mikrogravitetit që ekzistojnë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, lejojnë matës të një saktësie perfektë dhe të një kohëzgjatje të konsiderueshme. Ora e re, pritet të jetë të paktën 100 herë më e saktë sesa orët që janë në satelitët GPS.
Falë orës së re hapësinore, e cila e përbën atë më të denjën deri dhe raportuesin më prestigjioz, duke sinkronizuar edhe orët Tokësore, pra orët individuale, të cilat do të sinkronizohen shumë mirë me njëra-tjetrën. Gjithashtu, diferenca midis orëve individuale mund të zbulojnë nëse fizika konstante, e cila konsiderohet si “Alfa” dhe përbën komponent të forcës elektromagnetike, është vërtet konstante.


_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi