Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Top posting users this month


Vitamina D e lidhur me rrezikun e kancerit të zorrës së trashë

Shko poshtë

Vitamina D e lidhur me rrezikun e kancerit të zorrës së trashë

Mesazh nga Dardania prej Fri Dec 09, 2011 12:02 pm

Një analizë e re e hulumtimit të mëparshëm konstaton se përdorimi i vitaminës D dhe niveli i lartë i formës aktive të vitaminës ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë dhe kancerit të rektumit.
Në 18 studime në të cilat janë përfshirë më shumë se 10.000 njerëz, rreziku i kancerit të zorrës së trashë ishte më shumë se 33% më i ulët në nivelin më të lartë të përdorimit të vitaminës D, në krahasim me nivelin më të ulët të përdorimit të vitaminës D, - raportojnë studiuesit në Zhurnalin e Klinikës Onkologjike (SHBA). Personat të cilët kanë përdorur më shumë Vitaminë D përmes ushqimit dhe shtesave të tjera, 12 për qind janë në rrezik më të ulët se personat që nuk e kanë përdorur sasinë e duhur të Vitaminës D.

Vitamina D më parë është përdorur për mbrojtjen nga kanceret e ndryshme, nga sëmundja e zemrës, diabeti dhe astma. Si mund të ushtrojë vitamina D një efekt të dobishëm, ende nuk është kuptuar plotësisht.

Deri në 58 për qind e të rriturve amerikanë dhe adoleshentë mund të kenë mungesë të vitaminës D, e cila është ‘një problem i rëndësishëm shëndetësor në botën industriale.’ Ndërkohë që ka mekanizma të besueshëm biologjikisht, nëpërmjet të të cilëve thuhet se niveli i ulët i vitaminës D mund të rrisë nivelin e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë, thonë hulumtuesit, përderisa studimet deri më tani kanë pasur rezultate të përziera.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi