Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Top posting users this month


Kumbullat e thara dhe dardhët përmirësojnë tretjen

Shko poshtë

Kumbullat e thara dhe dardhët përmirësojnë tretjen

Mesazh nga Dardania prej Fri Dec 09, 2011 11:51 am

Kumbulla e tharë është ndër antioksiduesit më të fuqishëm, ndonëse është e njohur sipas veçorive laksative dhe përbërjen fijezore.
Kumbulla e tharë është burim i shkëlqyer i karotinës beta, antioksidues i dobishëm, që mbron nga arteroskleroza, sëmundja e zemrës, kanceri i zorrës së trashë, astma dhe artriti. Kjo pemë e tharë përmban edhe sasi më të madhe të kaliumit si dhe vitaminë K.

Dardha, edhe pse është e lëngshme dhe e ëmbël, përmban rreth 100 kcal, ndërsa është shumë e pasur me fruktozë, glukozë dhe me levulozë - me sheqerin më të ëmbël natyror, prandaj është burim i jashtëzakonshëm energjie. Po kështu është e pasur me vitaminën B, e cila luan rol të rëndësishëm në mbrojtje të organizmit nga pasojat e stresit.
Dardha e freskët përmban mjaft fijeza, që ndihmojnë në masë të madhe zbrazjen e rregullt të zorrëve.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi