Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Top posting users this month


Milaim Berisha

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Milaim Berisha

Mesazh nga Dardania prej Wed Dec 07, 2011 11:30 am

SHЁNIME AUTOBIOGRAFIKE

Milaim (Shemsi) Berisha, ёshtё i lindur, mё 30 maj 1945 nё Grabofc tё Poshtёm, (tani Gurarbёr), Komuna e Fushё - Kosovёs. Shkollёn fillore e kreu nё vendlindje, kurse Shkollёn e Mesme Ekonomike dhe Fakultetin Filozofik nё Universitetin e Prishtinёs. Nё Prishtinё, gjithashtu i mbaroi edhe Studimet postdiplomike dhe magjistroi nё shkencat filologjike tek Akademik prof. dr. Rexhep QOSJA. Nё vitin 1970 ishte nё Kёshillin Pёrgatitor pёr themelimin e Universitetit tё Prishtinёs. Fillimisht, disa vite punoi si gazetar, ndёrsa mё pastaj i kreu detyrat e kryeredaktorit nё gazetёn ,,Elektrokosova”, kurse mё vonё ishte redaktor i gazetёs ,,Kosova” tё Elektroekonomisё sё Kosovёs. Tani ёshtё redaktor i Shtojcёs pёr kulturё nё gazetёn ,,Kosova”.

Ёshtё autor i tetë (8) veprave tё botuara nё Edicionin e shtёpisё gazetare - botuese ,,Rilindja” dhe në Shtëpinë Botuese ,,FAIK KONICA”, po ashtu në Prishtinë:


1 ,,Epshet e Gjakut” Rilindja, 1968;

2 ,,Pranë Burimit”, Prishtinë, 1987;

3 ,,Bukureza”, Prishtinë, 1990;

4 ,,Biografia e Popullit tim”, Prishtinë, 1995;

5 ,,Testament për Kosovën”, Shtëpia Botuese, ,,FAIK KONICA”, Prishtinë, 2000;

6 ,,Pranvera në Prishtinë”, Prishtinë, 2006;

7 ,,Testament për Shqipërinë”, (përzgjedhje nga Akademik Rexhep Qosja) Shtëpa Botuese, ,,FAIK KONICA”, Prishtinë, 2008.

8 ,,Testament për Shqipërinë”, Toena, Poezi të zgjedhura nga Xheladin Mjeku 2010;


Bashkёpunon me revistat letrare tё Kosovёs dhe të qendrave të tjera kulturore nё rajon. Ёshtё i pёrfaqёsuar nё Leksikonin e Shkrimtarёve tё Kosovёs dhe nё Leksikonin e Shkrimtarёve pёr fёmijё tё Shqipёrisё, si dhe në Antologjinë: ,,5 shekuj poezi, 100 poetë ”, GLOBUS R., Tiranë 2004.

Shkrimtari Milaim BERISHA, nga KUVENDI KOMUNAL I FUSHË KOSOVËS, për librin me krijime të zgjedhura: ,,PRANVERA NË PRISHTINË”, u shpërblye me MIRËNJOHJE TË VEÇANTË – KRIJUES PËR VITIN 2007.

Milaim Berisha si krijues, meditant, veprimtar dhe intelektual i shquar – i pёrket brezit tё vitit 1968.

Ёshtё anёtar i Kryesisё sё Lidhjes sё Shkrimtarёve tё Kosovёs dhe kandidat i Pen-Qendrës të Shtetit të Kosovës.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi