Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

December 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month


MASAKRA NE FSHATIN KUSHTRIM (ish - BILLUSHË) NE VJESHTEN

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

MASAKRA NE FSHATIN KUSHTRIM (ish - BILLUSHË) NE VJESHTEN

Mesazh nga Dardania prej Tue May 24, 2011 2:49 am

Sipas shënimeve të mbledhura me kujdes (Sh.B) të cilat nuk janë të përfunduara, del se në Billushë janë mbytur në forma të ndryshme rreth 60 veta. Ndërkaq bazuar në hulumtimet e dokumenteve të huaja, që dëshmojnë për gjenocidin serb, në Lumë, Vërri e Opojë (ndonëse jo për të gjitha fshatrat) del se në Billushë, atë kohë janë vrarë 90 shqiptarë, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, si dhe janë djegur 120 shtëpi.
Në vijim publikojmë, për herë të parë emrat e të vrarëve, vendet ku u bë krimi dhe varrimi i tyre:

I. Në shtëpitë e tyre u masakruan me syngija (thika):

1.Jemin (Jup) Bytyqi,
2.gruaja e tij,
3.Taip (Demir) Bytyqi dhe
4.nëna e tij.

II. Te "Guri i Buqes" u mbyt me kundak të pushkës:

5.Plaku Liman (Seran) Parilla.

III. Në hymje të fshatit "Te kisha" u pushkatuan pesë këshilltarë (myftarë):

6.Nuredin (Ramë) Krasniqi,
7.Ismail (Osman) Shukuraj,
8.Ismail (Kasam) Krasniqi,
9.Selam (Kurtish) Berisha
10.Bislim (Arif) Gashi.

IV. Të vrarë e të masakruar nëpër shtëpitë e tyre:

11.Muharrem (Ali) Bytyqi,
12.Isuf (Gjeladin) Bytyqi,
13.Dervish (Ahmet) Alaj,
14.Idriz (Osman) Shukuraj,
15.Ramadan (Idriz) Shukuraj
16.Sabir (Osman) Shukuraj.

V. Te "Çeshmja thatë" prej largësisë u vra:

17.Mazllam (Kurtish) Berisha.

VI. Te vendi "Muqeiva" përmbi "Arrën e katundit" u therën e bënë copë copë dhe disa u vranë me plumba:

18.Musli (Batjar) Berisha,
19.Kamber (Jonuz) Rama,
20.Ajvaz (Jonuz) Rama,
21.Jonuz (Ramë) Alaj,
22.Xhafer (Ramë) Alaj,
23.Ramë (?) Alaj,
24.Shani (Myftar) Bytyqi/fëmi/,
25.Vebi (Myftar) Bytyqi/fëmi/,
26.Avdyl (Misin) Bytyqi(fëmi),
27.Halil (Sefi) Gashi,
28.Nezir (Myrtezan) Shala,
29.Demir (Myrtezan) Shala( fëmij),
30.Musafë (Demir) Shala(fëmi),
31.Hasan (Arif) Kryeziu,
32.Qibrit (Sali) Kryeziu,
33.Avdulla (Isuf) Bytyqi,
34.Islam (Jashar) Gashi,
35.Ali (Ukë) Bytyqi,
36.Fezulla (Veli) Shala,
37.Ebip (Veli) Shala,
38.Ibush (Jah) Gashi,
39.Ardin (Jemin) Krasniqi( fëmi),
40.Rraman (Qibrit) Shala,
41.Xhafer (Qerim) Krasniqi,
42.Ali (Ramë) Berisha,
43.Ramadan (Ali) Berisha(fëmi),
44.Ramë (?) Hyseni,
45.Ukë (?) Bytyqi dhe
46.Osman (?) Berisha .

Në këtë listë nuk janë përfshirë,(për shak të mosidentifikimit), emrat e 8 antëtarëve të familjes së Tamil Batës,të dy fëmijëve të Jakup Beqirit dhe të një nëne me foshnjen e saj.

Po të njejtat forca ushtarake serbe, vranë dhe i masakruan (në ditën e festës së Bajramit) 7 burra të fshatit Jeshkovë, e këta janë:
1.Zeqir (Ymer) Shala,
2. Sali (Rexhep) Shala,
3. Memë (Mahmut) Shala,
4. Vesel (Halil) Krasniqi,
5. Ajaz (Halil) Krasniqi,
6. Avdi (Muharrem) Shala dhe
7. Sinan (Tahir) Krasniqi
- (ky i fundit ishte edhe oficer i ushtrisë turke) .
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi