Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

December 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month


Hajdar Dushi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Hajdar Dushi

Mesazh nga Dardania prej Tue May 24, 2011 2:03 am

Hajdar Dushi
?u vra me 24 shtator 1944
U lind në Gjakovë (Kosovë), shkollën fillore e kreu në Prishtinë ndërsa gjimnazin e kreu në "Liceun e Shkodrës".
Në kohën e okupimit fashist Hajdar Dushi konsiderohej nga okupatorët si propagandues i ideve të rrezikëshme në Durrës, Vlorë, Berat, Elbasan dhe Korçë. Hajdar Dushi ishte prijës i demonstratave të prillit të vitit 1942 në Durrës. Ai ishte njohës i mirë i disa gjuhëve të huaja si anglishtes, italishtes, gjermanishtes dhe turqishtes. Ishte ndër të parët që perktheu pjesë të "Kapitalit" të Marksit në shqip. Dushi ka përkthyer edhe disa libra kryesisht me karakter të lëvizjes antifashiste për shkak të të cilave ai u arrestua dhe pas 9 muajve iku nga burgu.
Ka qenë pjesëmarrës i mbledhjes së Bujanit dhe ishte një ndër formuluesit e "Deklarates së Buajnit"
Hajdar Dushi u vra në moshën 28 vjeçare më 24 shtator 1944 nga forcat që ishin kundër lëvizjes në afërsi të Kalasë së Dodës (Rrethi i Dibrë, Shqipëri
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi