Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko

Display results as :

Rechercher Advanced Search

June 2017
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Calendar Calendar

Top posting users this month

Prishtinë, nisi Seminari i Gjuhës Letërsisë dhe Kulturës Shqiptare

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Prishtinë, nisi Seminari i Gjuhës Letërsisë dhe Kulturës Shqiptare

Mesazh nga Dardania prej Sun Aug 21, 2011 11:54 pm

Prishtinë – Seminari Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare në Prishtinë, është pjesë thelbësore e identitetit të shtetit të Kosovës, tha sot ministri kosovar i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Memli Krasniqi.

“Seminari Ndërkombëtar i Gjuhës, Letërsisë dhe Kulturës Shqiptare u dëshmua të jetë i pandashëm në jetën kulturore e akademike dhe arriti të shndërrohet në njërën prej ngjarjeve më të mëdha dhe më të rëndësishme kulturore dhe shkencore të vendit tonë, si një katalizator i aktiviteteve shkencore albanologjike, dhe ngjarje e cila pakthyeshëm determinon zhvillimin e përhapjes dhe të afirmimit të shkencës së albanologjisë dhe të kulturës shqiptare, duke i ndihmuar kështu edhe studimet ballkanologjike, por edhe ato evropiane”, tha ministri Krasniqi.

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Qeverinë e Kosovës, Memli Krasniqi, ka folur sot në hapjen e edicionit të tridhjetë jubilar të Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare, i themeluar në Prishtinë në vitin 1974.

Ai përgëzoi studiuesit dhe themeluesit për këtë ngjarje dhe angazhimin që po tregojnë gjatë gjithë kohës për zhvillimin dhe promovimin e gjuhës shqipe dhe të kulturës së shtetit të Kosovës. Teksa ka ofruar mbështetjen e tij të plotë për Seminarin, ministri Krasniqi ka shfaqur besimin se kjo ngjarje për çdo vit do të rritet edhe më shumë. “Është e pamëdyshtë se edhe ky edicion i radhës dhe jubilar i kësaj ngjarjeje të kulturës dhe gjuhës shqipe do të vazhdojë të brumoset si pjesë e rëndësishme e mendjes dhe shkencës mbi albanologjinë. Si pjesë e identitetit tonë më të çmuar”, tha ai.

Në Seminarin XXX Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare, i cili do vazhdojë dy javë deri më 27 gusht, albanologët vijnë nga Polonia, Rusia, Italia, Kina, Turqia, Greqia, Amerika, Gjermania, Japonia, Austria e vende të tjera. Sipas organizatorëve, këtë vit fokusi do të jetë te studiuesit e rinj të albanologjisë.

Në ceremoninë e hapjes së Seminarit kanë marrë pjesë edhe përfaqësues të tjerë të insitucioneve shtetërore të Republikës së Kosovës e të Komunës së Prishtinës.

Webmaster

Numri i postimeve : 1629

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi