Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Top posting users this month


Ndal puthjeve në punë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Ndal puthjeve në punë

Mesazh nga Dardania prej Sun Aug 14, 2011 10:34 am

Shoqata e Etiketës në Gjermani kërkon ndalimin e puthjeve në vendin e punës dhe do të ishte mirë sipas saj që ato të zëvendësoheshin me shtrëngime duarsh.
Presidenti i “Knige Society”, me qendër në Dortmund, në perëndim të Gjermanisë, thotë se praktika e përshëndetjes së kolegëve apo partnerëve në biznes me një puthje në faqe është e pakëndshme për shumë gjermane.

Hans Mikael Klein i referohet shumë email-eve, përmes të cilëve shumë punonjës shprehin shqetësim për këtë formë përshëndetjeje.

“Ne s’mund ta ndalojmë të puthurën në vendet e punës”, tha ai për BBC-në, por duhet të mbrojmë nga ana tjetër të gjithë ata që nuk e duan këtë”.

Ai u propozon të gjithë kundërshtareve të puthjes të ngjisin një mesazh në tryezën e tyre të punës, ku të thonë qartë: “Mos më puth!”. Kreu I “Knige Society” tha se kishte marrë 50 email-e vetëm këtë vit, ku ishte folur për puthjet në njërën apo të dy faqet.

“Kjo nuk është tipike e gjermanëve. Vjen nga vende si Italia, Franca apo Amerika e Jugut dhe i përket një konteksti kulturor të caktuar. Dhe kjo në nuk na pëlqen”.

Shoqata “Knige” zhvilloi një takim për çështjet dhe kreu disa sondazhe të njerëzve në rrugë apo seminare. Sipas Hans Mikael Klein, ekziston në Europë “zona e distancës sociale” prej 60 centimetrash, e cila duhet të ruhet, dhe kjo sipas tij, përkon me sjelljen e hijshme.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi