Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

December 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month


Momenti kur kallamari "rikthehet" dhe kërcen sipër pjatës (Video)

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Momenti kur kallamari "rikthehet" dhe kërcen sipër pjatës (Video)

Mesazh nga Dardania prej Tue Aug 09, 2011 12:04 am

Një restorant japonez ka krijuar një pjatë (gjellë) të quajtur "Odori don"- që do të thotë kallamari që kërcen - duke i shtuar salcë sojë një kallamari të freskët.

Përmbajtja e lartë e kripës në salcë vepron me tentakulat duke krijuar diferencë tensioni, dhe duke e bërë kallamarin të lëvizë.

Për të përgatitur pjatën, shefat në Ikkatei Tabiji, në Hakodate, Japoni, në fillim heqin kokën e kallamarit përpara se të shërbejnë trupin, me tentakula të paprekura.

Si kallamari shërbehet i freskët, kur salca shtohet sinjalet në membranat qelizore ri-aktivizohen përkohësisht, duke e bërë "të kthehet në jetë".

Vakti kushton rreth 2000 jen ose rreth 16 stërlina.

Gjella është kaq e suksesshme sa që restorantet e tjera kanë filluar të krijojnë versionet të tyre të pjatës, në emra të ndryshëm.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Momenti kur kallamari "rikthehet" dhe kërcen sipër pjatës (Video)

Mesazh nga Dardania prej Tue Aug 09, 2011 12:05 am


_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi