Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Ushtarët dhe luanët do të ruajnë Aleksandrin e Madh në Shkup

Shko poshtë

Ushtarët dhe luanët do të ruajnë Aleksandrin e Madh në Shkup

Mesazh nga Dardania prej Sat Aug 06, 2011 11:52 pm
Për rreth skulpturës gjigante të Aleksandrit të Madh të premten janë vendosur luanët antik dhe tetë luftëtarët prej bronzi, të cilët do t’i shërbejnë atij si ‘roje’.


Katër luanët janë vendosur në drejtim të shatërvanit dhe nga goja e tyre do të rrjedh ujë, ndërsa katër luanët tjerë do të luajnë rolin e rojtarëve dhe janë vendosur tek shkallët rreth përmendores.

Ushtarët janë të lartë nga 3 metra, ndërsa luanët nga 2,5 metra. Përveç tyre po vendosen edhe reliefët e pjesës më të poshtme të përmendores së Lekës.

Projekti “Ushtari mbi kalë” është paraparë të jetë gati deri më tetë shtator, ditën e pavarësisë së Maqedonisë.

Përmendorja “Ushtari mbi kalë” është sjellë në sheshin Maqedonia kohë më parë nga Firence. Pjesët e nevojshme janë përpunuar në fonderinë italiane Fernando Marieneli.

Studioja në të cilën është përpunuar përmendorja e “Lekës së Madh” është themeluar në vitin 1905 dhe në të janë përpunuar skulptura të njohura, si Muzeu i Vatikanit, portat e Katedrales të kishës “Shën Pavle” gjithashtu në Vatikan, skulpturat në pallatin Kremlin në Moskë etj. Autore e veprës është skulptorja Valentina Stevanoska.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi