Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor :: 2 Bots

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Top posting users this month


Brigada e V-të Sulmuese

Shko poshtë

Brigada e V-të Sulmuese

Mesazh nga Dardania prej Sat Aug 06, 2011 12:32 am

Brigada e V-të Sulmuese njesi ushtarake partizane

Historia


E emrtura"Heroinë" e Frontit Antifashist Nacional-Çlirimtar e ka fillimin e saj më 28 nëntor të vitit 1943 në fshatin GumenicëVlorës dhe e përfundon në maj 1945 në tokat e Jugosllavisë. Ajo është një nga brigadat e Ushtrisë Nacionalçlirimtare të Shqipërisë, e cila u inkuadrua në Diviziononin e V-të Sulmues pas kalimit në Kosovë më 4 tetor 1944, luftoi edhe për çlirimin e Kosovës dhe Sanxhakut. Përveç luftimeve të ashpra dhe kontributit të pa mat që ka dhënë Brigada e V Sulmuese në trojet e vendit tonë, kjo brigadë ka meritën e vet edhe në çlirimin e Kosovës.

Gjendja politiko-ushtarake


Në përgjithësi në Kosovë ndryshonte në krahasim me Shqipërinë, aty influenconin disa faktorë. Pushtuesit gjermanë, shërbëtorët e tyre kolaboracionistë, si ballistë, çetnikë e ustashët serbo-malazezë zhvillonin një propagandë që nuk mund të kish asnjë kufi në fshatra e qytete ku banonin vetëm shqiptarë kundër lëvizjes Nacionalçlirimtare në Shqipëri dhe në Jugosllavi. Gjermanët dhe bashkëpunëtorët e tyre punonin në të dy krahët, edhe demaskonin Luftën Nacionalçlirimtare, edhe hidhnin kundër serbëve që luftonin në radhët e Ushtrisë Nacionalçlirimtare se qenë armiq të shqiptarëve dhe se kinse luftonin për të çliruar nga shtypja e Serbisë së vjetër. Sipas gjendjes reale që u ndodhën komandat dhe partizanët që në kontaktet e para me popullin e Kosovës u arrit në konkluzionin real se puna e armikut që kish bërë me popullin për shumë kohë, ku shfrytëzonte në maksimum ndjenjat nacionale të shqiptarëve, kish bërë shumë efekt në masën e popullit, që si pasojë kish bërë që shumë nga shqiptarët të ishin vënë në shërbim të okupatorëve, si në trupat e xhandarmërisë e të mercenarëve civilë edhe ata me pagesë. Boshti i punës së armikut kish qenë "se po nuk u bashkuat me pushtuesin, do të mbeteni me Serbinë". Por nga ana tjetër qëndrimi shovinist e shumë armiqësor i njerëzve të Titos, e kishin vënë Kosovën në mes dy zjarreve.

VAzhdimi i genocidit me popullin shqiptar të Kosovës pas lufte, qe menduar shumë djallëzisht e poshtërsisht nga ana e udhëheqjes jugosllave pavarësisht se në Konferencën e Bujanit, ku qenë pjesëmarrës edhe të deleguar jugosllavë, ku u vendos që Kosova do të vetëvendoste pas luftës për fatet e saj, ndaj dhe duhej të luftonte kundër ushtrive pushtuese. Këtë çështje e pengonin jugosllavët, se kishin plane të tjera që nuk diheshin në atë kohë nga udhëheqja shqiptare, ato dolën pas mbarimit të luftës dhe më tej.

Në Kosovë nuk kishte pushtet të këshillave nacionalçlirimtar, këtë nuk e lejonin të dy krahët, as pushtuesi dhe reaksionarët, as udhëheqja jugosllave. Këto që u thanë më lartë janë në vazhdën e mendimit se brigadat tona që shkuan në Kosovë për ta çliruar atë dhe vetëm për këtë. Komanda operative planizon operacionin për çlirimin e Kosovës në tri faza kryesore. E para është organizimi e konsolidimi i formacioneve luftarake si dhe formimi ? njësive të reja partizane. Faza e dytë ishte spastrimi dhe mbajtja nën kontroll të plotë të zonave periferike të qyteteve si dhe bllokimi i rrugëve të komunikimit e tërheqjes së trupave gjermane. Faza e tretë do të ishte mësymja e përgjithshme për çlirimin e qyteteve dhe të tërë Kosovës. Me daljen e Brigadës V dhe të I në Kosovë si dhe kalimi i Brigadës së III Sulmuese në zonën e Tropojës, komanda e operacionit e përbërë prej Shefqet Peçit, Fadil Hoxhës e Manush Myftiut, si përfaqësues politike në komandë, u vendosën përkohësisht në Krumë. Në disa zona u morën masa mjaft serioze për shtimin e reparteve partizane nga dy batalionet që ekzistonin. Komanda e Brigadës së 5-të Sulmuese me urdhër të Komandës së Përgjithshme të Ushtrisë Nacionalçlirimtare, duhej të dërgonte një numër kuadrosh të zgjedhur e me shumë përvojë në Brigadën e 25-të S, siç kish dërguar më parë edhe në Brigadën e 24-të. Brigada e 5-të dërgoi këta kuadro: Xhevdet Hakami, Veli Kapo, Arqile Milo, Avni Hakani, Harito Çako, Maliq Sadushi, Memdu Tetova, Feim Zenelaj, Vitore Imeraj, Thimio Bombaj, Zyber Zyberaj, Aleko Rrapo, Zare Mici, Vojsi Skënderaj, Reiz Dudushi, Halit Xheviti etj. Në fazën e dyte të operacionit u bë spastrimi i zonave periferike të qyteteve që mbaheshin nën kontroll të nazistëve e bashkëpunëtorëve të tyre.

Është interesant fakti që gjatë gjithë asaj kohe që kur forcat shqiptare dolën në Kosovë, u formua edhe komanda operative nga ana e komandës jugosllave, nuk u tregua asnjë lloj interesimi, nuk u kërkua asnjë lloj bashkëpunimi e bashkëveprimi, qoftë edhe operativ në përgjthësi. Kështu forcat tona edhe pse gjendeshin në një territor brenda Jugosllavisë, vepronin nën komandën e udhëheqjes shqiptare. Kjo vazhdoi për dy muaj rresht deri në çlirimin e Kosovës. Luftimet e forcave shqiptare vazhdojnë ditë e natë pa pushim, ku pati një numër të madh partizanësh të vrarë e të plagosur, por kërkohej me çdo kusht çlirimi i Kosovës. Dëshira e partizanëve ishte vazhdimi i luftës pa pushim, ata ishin gjithnjë e më tepër më superiorë se armiku, kishin dhe popullin me vete, edhe të mashtruarit xhandarë e mercenarë dorëzoheshin për ditë. Kuadrove dhe partizanëve ju mungonte përvoja e luftës në qytet nga të papriturat eventuale. Për luftën në qytet duheshin edhe masa të tjera që duhet t'i merrte çdo komandant dhe, pikë së pari, do të ishte instruktimi i partizanëve e çdo nënrepart të vogël mbi mënyrat e veprimeve.

Lista e partizanve te brigades se V-të


Emrat janë të rradhitur sipas shkronjës.

Abas Ormeni

 1. Abas Hoxha
 2. Abaz Shehu
 3. Abedin Tajari
 4. Adem Xhako
 5. Afanato Vinçenco
 6. Ahmet Sulaj
 7. Agron Sinani
 8. Ago Sinaj
 9. Ali Gradica
 10. Aliko Alikaj
 11. Aliko Mehmeti
 12. Alush Gjika
 13. Andrea Guci
 14. Andrea Sava
 15. Andrea Varfri
 16. Aranit Osmanaj
 17. Arif Dano
 18. Arif Lasku
 19. Arif Leto
 20. Arif Rexhepi
 21. Arito Çako
 22. Arop Shena
 23. Arqite Milo
 24. Armando Kostani
 25. Arshi Dautaj
 26. Arshi Dervishaj
 27. Arshi Makaj
 28. Arshim Mero
 29. Asllan Islami
 30. Asllan Gjika
 31. Avdyl Osmani
 32. Avdi Rrokaj
 33. Avdi Rakipi
 34. Azem Troqe
 35. Avdyl Bizhga
 36. Avni Hakani
 37. Aziz Pasha
 38. Bajram Ibrahimi
 39. Bajram Saliu
 40. Bako Dervishi
 41. Baxhul Koçovafaj
 42. Bejto Isufi
 43. Bektash Ramo
 44. Belo Belaj
 45. Bena Vicengora
 46. Bendo Asllani
 47. Beqir Baci
 48. Beqir Brahimaj
 49. Beqir Osmani
 50. Besnik Malaj
 51. Bexhet Osmani (Razipi)
 52. Bilal Hasani
 53. Bilal Malaj
 54. Bilbil Klosi
 55. Bilbil Veshaj
 56. Bilbil Dervishaj
 57. Bejo Abaz Hoxhaj (korrier)
 58. Çaush Ymeraj
 59. Çelo Arëza
 60. Çize Elezaj
 61. Çize Hamiti
 62. Çobo Osmani
 63. Dane Elmazaj
 64. Dane Mehmeti
 65. Dalan Canaj
 66. Dervish Basha
 67. Dervish Hekali
 68. Dervish Koçaj
 69. Delo Sulçaj
 70. Delo Balili
 71. Dino Dalani
 72. Donika Çakërri
 73. Durak Ahmetaj
 74. Dhrimitër Kotini
 75. Elmaz Murati
 76. Elmaz Hasanaj
 77. Emin Sheme
 78. Estref Sihati
 79. Et'hem Toska
 80. Et'hem Gjinushi
 81. Etem Zykaj
 82. Ervehe Banci
 83. Faik Jonushaj
 84. Fane Bollano
 85. Farie Arapi
 86. Farie Beqiraj
 87. Faslli Hasanaj
 88. Fehti Alushi
 89. Feim Zenelaj

 1. Fejzo Memaj
 2. Fejzo Muhameti
 3. Fejzo Xheladini
 4. Ferrik Bilbilaj
 5. Filat Muço
 6. Filo Korova
 7. Fitim Halili
 8. Gani Banaj
 9. Gani Gabaj
 10. Gani Mysteaku
 11. Gani Vajza
 12. Gano Gjika
 13. Gilo Lame
 14. Godo Rabaj
 15. Goxho Nikaj
 16. Gori Vrushi
 17. Gjena Mone
 18. Gjin Kola
 19. Gjysho Arapi
 20. Guri (Deraj) Manxhari
 21. Hydaji Bejo
 22. Hyrije Curre
 23. Hasan Mërtiri
 24. Hazbi Metaj
 25. Hajdar Myslymi
 26. Hajredin Beqari
 27. Hajredin Bilbili
 28. Hajro Çakëri
 29. Hajro Shyti
 30. Haki Bylyshi
 31. Haki Gjondeda
 32. Haki Kanaj
 33. Hakim Kananaj
 34. Halil Bajrami
 35. Halit Likaj
 36. Halil Muça
 37. Halil Ramadani
 38. Halim Ramohiti
 39. Halim Ramohito
 40. Halim Xhelo
 41. Hamdi Shaqiri
 42. Hamit Kaçiraj
 43. Handar Aranitasi
 44. Hanko Alimerko
 45. Hanko Gjata
 46. Hariz Çumani
 47. Hasan Mërtiri
 48. Hasan Muharremi
 49. Haxhi Derri
 50. Haxhi Labi
 51. Haxhi Uka
 52. Hazbi Dervishi
 53. Hazbi Serjani
 54. Hazis Serjani
 55. Haziz Hasani
 56. Hito Çako
 57. Hito Resulaj
 58. Hodo Bajrami
 59. Hodo Gocaj
 60. Hodo Katiaj
 61. Hyrie Çoraj
 62. Hysen Askushaj
 63. Hysen Aliaj
 64. Hysen Çino
 65. Hysen Hasanaj
 66. Hysni Demaj
 67. Hysni Muka
 68. Hysni Kapo
 69. Hysni Tringaj
 70. Hyzedin Veshaj
 71. Ibrahim Dervishi
 72. Ibrahim Shabani
 73. Idriz Ibrahimi
 74. Idriz Imeraj
 75. Idriz Ymeri
 76. Irakli Thani
 77. Isa Hodo
 78. Isa Isaj
 79. Isak Lila
 80. Isak Tahiri
 81. Isak Zahaj
 82. Islam Kaçora
 83. Ismail Kreshpa
 84. Ismail Velo
 85. Ismet Imeraj
 86. Istref Sihati
 87. Isuf Ibrahimi
 88. Izedin Bimo
 89. Izet Mucaj

 1. Jaçe Abazaj
 2. Jaho Breshani
 3. Jaho Zharda
 4. Jakup Istefi
 5. Jakup Stepa
 6. Jani Mane
 7. Jani Konstandini
 8. Jonuz Balilaj
 9. Jonuz Karemani
 10. Jonuz Mersini
 11. Kadri Brahimaj
 12. Kadri Hazbiu
 13. Kadri Korroveshi
 14. Kaliopi Bifsha
 15. Kamber Banushi
 16. Kamber Sulaj
 17. Kapo Azemi
 18. Karajfil Kapo
 19. Karlo Palubo
 20. Kastriot Muça
 21. Kaso Gjergji
 22. Këze Sulçaj
 23. Kiço Gjikopulli
 24. Kio Thani
 25. Koço Kllapi
 26. Koço Xhavara
 27. Koli Marku
 28. Kostanja Orlando
 29. Kozma Dhamo
 30. Kozma Nasi
 31. Kozma Pone
 32. Kristal Haxhimihali
 33. Kristo Papajani
 34. Kujtim Hoxha
 35. Lae Skëndomemaj
 36. Lavdie Islami
 37. Laze Ferraj
 38. Laze Muro
 39. Leka Muço
 40. Lelo Habilaj
 41. Ligor Konomi
 42. Lilo Asllani
 43. Lilo Nuraj
 44. Lubica Mitrovica
 45. Luto Dalan Dervishaj
 46. Llabro Andoni
 47. Llazi Sako
 48. Maliq Bregu
 49. Maliq Skëndomemo
 50. Mahmut Myftiu
 51. Maman Saliu
 52. Mane Sinaj
 53. Manush Mytiu
 54. Manxhar Arshiu
 55. Matan Haxhiu
 56. Matan Zuhaj
 57. Mato Hasanmataj
 58. Meçan Alikaj
 59. Medin Begaj
 60. Mehmet Aliu
 61. Mehmet Jaho
 62. Mehmet Kallashi
 63. Mehnmet Meshani
 64. Mehmet Plyku
 65. Memo Elezaj
 66. Mendu Hakiu
 67. Merjeme Gjomemaj
 68. Mero Begaj
 69. Mersin Bresa
 70. Mestan Goxhaj
 71. Met Hoti
 72. Mete Murraj
 73. Mezin Aliaj
 74. Mevlan Imeri
 75. Mërdali Tafili
 76. Milto Likoka
 77. Mine Alushi (Xhaferri)
 78. Mit'hat Gjondede
 79. Muço Hysaj
 80. Muhamet Rrapi
 81. Muhamet Arapi (Gjysh Arapi)
 82. Mulo Dervishaj
 83. Murat Gjuraj
 84. Murat Zeqiri
 85. Musa Gjomemaj
 86. Musa Sela
 87. Musa Shahaj

 1. Myftar Bocaj
 2. Myslim Hamdiu
 3. Mydin Mydynaj
 4. Nazo Sulaj
 5. Neim Dervishaj
 6. Nelo Gorishti
 7. Nelo Nelaj
 8. Nexhip Breshani
 9. Nexhip Neziri
 10. Nexhip Pajaji
 11. Nënoçe Osmani
 12. Niçi Foto
 13. Niko Hoxha
 14. Niko Kovaçi
 15. Nikollaq Shyti
 16. Nimete Progonati
 17. Nino Skëndo
 18. Novruz Nuro
 19. Numan Bilani
 20. Nuredin Skurti
 21. Nuri Arapi
 22. Nustret Gjelo
 23. Nysret Xhelo
 24. Osman Shanaj
 25. Pano Dhimogjoka
 26. Pesare Kerrocaj
 27. Petrit Çakëri
 28. Petro Mishtari
 29. Petro Zizo
 30. Pilo Varfi
 31. Qamil Bitri
 32. Qamil Metaliaj
 33. Qamil Minga
 34. Qani Male
 35. Qazim Ismaili
 36. Qazim Sina
 37. Qazim Shabani
 38. Qemal Begaj
 39. Qemal Cize Hoxhaj
 40. Qemal Myrseli
 41. Qemal Shabanaj
 42. Qerim Gazhi
 43. Qëndro Bellaj
 44. Rabushe Gogani
 45. Raime Stepa
 46. Rakip Rakipi
 47. Rakipe Dervishaj
 48. Ramadan Salati
 49. Ramize Gjebrea
 50. Ramo Arapi
 51. Rapi Semanjaku
 52. Rasho Hasanaj
 53. Razi Ormëni
 54. Razip Qyraj
 55. Refat Llanaj
 56. Reis Dudushi
 57. Reiz Malile
 58. Remzi Islami
 59. Remzi Hysniu
 60. Reshat Aliko
 61. Resul Veliu
 62. Rexhep Noka
 63. Rifat Kaloshi
 64. Riza Bega
 65. Riza Bejko
 66. Riza Çizja
 67. Riza Salati
 68. Rizo Qendro
 69. Rustem Dauti
 70. Rushit Asllani
 71. Rustem Bektashi
 72. Rrapo Hasimi
 73. Rrapo Leskaj
 74. Rrahman Parllaku
 75. Rrapo Ulliraj
 76. Sabri Ginaj
 77. Sadedin Hazizaj
 78. Sadik Beraj
 79. Safet Birçe
 80. Safet Zeneli
 81. Sali Gumishti
 82. Sali Jetullahu
 83. Sali Ormëni
 84. Sali Rrokaj
 85. Saliko Sulo
 86. Sami Pashaj
 87. Sefer Shanaj
 88. Seit Bajrami
 89. Seit Kacupaj
 90. Selman Zeqo
 91. Sejdi Mullai
 92. Selfo Kociaj

 1. Serjan Habilaj
 2. Servet Pashako
 3. Sile Hoxha
 4. Sinan Canaj
 5. Sinan Maze
 6. Siri Dine
 7. Sofi Arapi
 8. Sotk Sako
 9. Sotke Salo
 10. Stoli Xhemali
 11. Sulejman Limaj
 12. Sulo Goxhaj
 13. Shaban Fetahu
 14. Shaban Çala
 15. Shaban Hoxha
 16. Shaban Serdani
 17. Shaho Selimaj
 18. Shamet Gabaj
 19. Shaqir Guçaj
 20. Shaqir Sinani
 21. Shaqir Uka
 22. Shaqo Deraj (Manxhari)
 23. Shaqo Kapllani
 24. Shask Avdullahu (Zanaj)
 25. Shefqet Ibrahimi
 26. Shefqet Peçi
 27. Shefqet Seferi
 28. Shehat Halili
 29. Sheme Gjika
 30. Shemo Dulo
 31. Sheremet Çaushi
 32. Shyqyri Nelaj
 33. Tahir Abazaj
 34. Tahir Dervishaj
 35. Tahir Kadria
 36. Tanush Shyti
 37. Taqi Naçi
 38. Tare Ferko
 39. Taulla Xhaferaj
 40. Tefo Mataj
 41. Teki Qerimi
 42. Teslim Mahmutaj
 43. Todo Manço
 44. Tofik Bajrami
 45. Tom Çubuku
 46. Trifon Prifti
 47. Thanas Xhaferri
 48. Thanas Zotaj
 49. Thoma Anastasi
 50. Thoma Dode
 51. Thoma Simo
 52. Thomaq Sota
 53. Vangjel Luçi
 54. Vangjel Nëngresi
 55. Vasil Gjiknuri
 56. Vasil Koçeli
 57. Vasil Pecukaj
 58. Veiz Pipa
 59. Veli Kapo
 60. Venedike Zeqo
 61. Vezir Habilaj
 62. Vincenco Renato
 63. Xhafer Rexhepi
 64. Xhafer Xhaferaj
 65. Xhebro Xhelili
 66. Xhema Lita
 67. Xhemal Hadaj
 68. Xhemil Beqiraj
 69. Xhemil Licaj
 70. Xhevdet Cino
 71. Xhevdet Hakani
 72. Xhevdet Lagji
 73. Xhevit Malaj
 74. Xhorzhi Hanxhari
 75. Xhuzepe Rapa,
 76. Xhuvel Xhemali
 77. Zaho Koka
 78. Zaho Kola
 79. Zano Markaj
 80. Zenel Gjoni
 81. Zenel Hamiti
 82. Zenel Spahaj
 83. Zeqo Rexhepi
 84. Zihni Rexhepi
 85. Zoi Çuko
 86. Zoi Pashko
 87. Zonja Çurre
 88. Zonjë Troqe
 89. Zybe Kadriu
 90. zini Abaz Hoxhaj
 91. Ali Isuf Hoxhaj

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi