Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Top posting users this month


Është apo nuk është kripa e rrezikshme

Shko poshtë

Është apo nuk është kripa e rrezikshme

Mesazh nga Dardania prej Wed Aug 03, 2011 8:57 pm

Pas një studimi nëntëvjeçar shkencëtarët evropianë kanë ardhur në përfundim se konsumimi i lart i kripës nuk është i rrezikshëm, përkundrazi mund të ketë efekt të dobishëm në organizëm.
Një konkludim i tillë kundërshtohet në tërësi nga Shoqata amerikane dietetike, Shoqata amerikane e kardiologjisë dhe Qendra për parandalimin e sëmundjeve- sipas të cilëve, konsumimi i sasisë së lartë të kripës mund të shtojë rrezikun për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës.

Në studim kanë marrë pjesë 3.681 evropianë të moshave të mesme, të cilët në fillim të studimit nuk kanë pasur as tension të rritur të gjakut e as ndonjë sëmundje të zemrës. Participantët janë ndarë në tre grupe, në vartësi nga konsumimi i kripës: konsumim të ulët, të mesëm dhe të lartë.

Në grupin që kanë konsumuar sasi të vogël të kripës janë regjistruar 50 raste të vdekurish, në grupin me konsumim mesatar të kripës 24 raste, ndërsa në grupin me konsumim të lartë të kripës vetëm 10 participantë kanë vdekur deri në fund të studimit.

Krahas kësaj, është vlerësuar se rreziku nga zhvillimi i sëmundjeve të zemrës te grupi që kanë përdorur pakëz kripë ishte 56 për qind më i lartës në krahasim me grupin që kanë konsumuar sasi të madhe të kripës.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi