Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

December 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month


Poezi nga Deshmorja Jehona Raka

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Poezi nga Deshmorja Jehona Raka

Mesazh nga Dardania prej Wed Jul 13, 2011 1:14 am


09/08 06:52PM
TRIUMFI

Kosovë, atdheu im,
Herët m`i ke lidhur këmbët e duart me zingjir,
Armiku më vrau malltretoi e burgosi
Por zemrës sime vetëm forcë i shtoi.

Isha fëmijë në çerdhe
Na e helmuan femijërinë
Isha nënën që kërkon të birin
Motra që pret të vëllain
Isha dashnore pranvere, por ata të qet s`më lanë.
Ëndërroja për rini, jetë dhe dashuri,
Po rata më bënë, këto dëshira t`i mbyll në dry,
I mbolla në zemër, i lash të pushojnë
Deri sat të vijë edhe dita jonë.

Me vite të tëra n`Kosovë ra errësira
Me plumba në gjoks varrosëm shumë trima
Nje luftë e pamposhtur po bëhet n`Kosovë
Padyshim armiku po ushtron terror
Po ushtron terror mbi popullin shqiptar,
Mundet ta mundë me gjak e llahtar,
S`trembet dot shqiptari nga gjaku e plumbi,
S`lejon që Kosovën ta kaplojë turpi,
Turpi e frika le të mbetet tek ju
e Kosova trime sot ka triumfuar.

Ngritu nënë Kosovë, ngritu dhe vallzo
Lotët në sy s`dua t`i shoh,
Sot me 7 shtator të njeh e mbarë bota
E gëzofsh Republikën të uron nënlokja.

Dielli i lirisë sot zemrën ma e ngroh,
Shpirti i Kosovës lot gëzimi sot ka
E unë deshirat qe i mbylla me dry
I hapa sot të gëzojmë liri.

Jehona Raka Kl.III.3

e Marrur nga Libri "Dëshmorët e 9 prillit në Rakoc dhe lagje të Re" nga autori Musli Vërbani

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi