Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Top posting users this month


Tregimi pa Mend

Shko poshtë

Tregimi pa Mend

Mesazh nga Dardania prej Mon Jun 27, 2011 6:33 pm

Nje mbrëmje, vogëlushi Armend, iu lut gjyshit që t'i kallëzojë një tregim pa mend, Gjyshi rrudhi supet, mbeti i hutuar, për kësi tregimi - tha, nuk paskam dëgjuar.
-Si? - pyeti Armendi, po çuditem shumë, a bën gjysh t'ia filloj unë.
-Posi - tha gjyshi, edhe shumë u gëzua, nga barra që i ngarkoi Mendi, sikur u lirua.
-Atëherë - tha Armendi, të lutem mirë dëgjo, nëse nuk është i tillë, mos e prano.
-Mirë Mendi, fillo sa më parë, për ta dëgjuar këtë tregim jam tepër kureshtar.
Pasi ca çaste Armendi mendoi, tregimin e tij kështu e filloi:
Na ishte një çun, emrin nuk ia di, por ishte tepër çapkën, nuk dëgjonte as babë, as vëlla, as motër, as nënë.
Gjyshi ngrysi vetullat, nga vendi u ngrit, - nga ishte ky çun or vëlla kaq i pacipë?
-Vendin nuk ia di - u përgjigj Mendi, as kurrë nuk e kam takuar, por se ka qenë i tillë, për këtë e kam dëgjuar.
Vazhdo më tutje, më trego, ç'bënte ai lanet? - paska qenë i çuditshëm me të vërtetë.
-Po - tha Armendi, i çuditshëm shumë, për çdo ditë ai shkonte në lumë.
-Ç'ka të keqe këtu or vëlla? - pyeti gjyshi, unë nuk di, mos qenka lumi vetëm për të rritur e jo edhe për fëmijë.
-Është, është, si nuk është - tha Mendi, pak i nervozuar, po pasi detyrat t'i ketë mbaruar.
-Eh, aty ke të drejtë - gjyshi pranoi dhe për të vazhduar tegimin nga Mendi kërkoi.
-Kam të drejtë, si nuk kam, të lutem prit pak, ky çun cipëplasur çdo herë kthehej me natë. Merakosej e ëma, babai, gjyshi, gjyshja, motrat e vëllai. E ipte besën se ashtu më nuk do të vepronte, por të nesërmen të gjitha i harronte.
-S'është e mundur - tha gjyshi, besën për ta harruar, kësi çunash asnjëherë nuk kam takuar.
-Është e vërtetë , për kokë të mamit po, po deshe mos beso.
-Po mirë tha gjyshi, ja po të besoj, po tjetër ç'bënte, a mund të dëgjoj.
-Mundesh or gjysh, si nuk munesh, unë do të tregoj, por të lutem mos më ndërpre deri sa ta mbaroj.
-Pajtohem - tha gjyshi pak i menduar, ta jap fjalën gjer në fund kam për të dëgjuar.
-Ky çuni - vazhdoi Mendi, asnjëherë me kohë nuk zgjohej dhe për mësim çdo ditë vonohej. Pastaj, detyrat rrallë i shkruante, vetëm me laps kokën e kruante. Rrugës për në shtëpi sillej shumë keq, nuk përshëndeste as të fëmijë, as të rritur, as pleq. Fjalët e ndyta s'i hiqte nga goja, nuk e dinte i gjori se ç'është loja.
Këshillat e mësuesit nuk kishin ndikuar, edhe prindi kot e kishte çortuar. Prapështitë e tij nuk kishin patur të sosur, për asnjë çast me to nuk ishte ngopur. Dikush, me sytë e tij e paska shikuar, çerdhet zogjëve duke ua shkatrruar. Edhe në një kopsht tinzisht ishte futur, lulet më të mira, pa kurrfarë nevoje i kishte këputur.Tash së voni, një plak e paska zënë, xhamit të shoqës së klasës, Dritës me një guralec duke i rënë. I ati i Dritës prapa iu kishte lëshuar, e po ta kapte, kushedi puna si do të kishte mbaruar.
A nuk është ky, or gjysh, tregim pa mend, kur të gjitha veprimet e personazhit janë pa vend.
-Pajtohem - tha gjyshi, Armendin e përqafoi, për mençurinë e tij, të mira i uroi.
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi