Tema Fundit
»  Pershendetje kur hyni dhe Largoheni nga Forumi....
Fri Mar 27, 2015 4:10 pm nga Dardania

» Cilen Keng po ndegjoni per Momentin...
Fri Mar 27, 2015 4:05 pm nga Dardania

» Rexhep Mala : Më torturonin udbashët Shqiptarë e Serbë
Fri Mar 27, 2015 2:06 am nga Dardania

» Kujtime nga Burgu-Rexhep Mala
Fri Mar 27, 2015 1:53 am nga Dardania

» Rexhep Mala
Fri Mar 27, 2015 1:30 am nga Dardania

» Gazetë e pavarur e Kosovës Lindore - Ushtima e Maleve
Fri Mar 27, 2015 1:02 am nga Dardania

» Ushtima e Maleve...
Fri Mar 27, 2015 12:52 am nga Dardania

» Jeta! ç'është Jeta! Pse Jeta!!!
Fri Mar 27, 2015 12:16 am nga Dardania

» Dhimbja....
Fri Mar 27, 2015 12:08 am nga Dardania

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve online ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 6:00 pm
Statistikat
Forumi ka 3993 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Ac_Milano

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2231 artikuj v 981 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2015
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Calendar Calendar

Top posting users this month
Dardania
 
Ac_Milano
 
epanjohura
 


Ilirët dhe Fisi Dardan

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Ilirët dhe Fisi Dardan

Mesazh nga Dardania prej Sun May 15, 2011 2:42 am

.
Ilirët, si trashëgimtarë të pellazgëve, janë ndër banorët më të lashtë të Gadishulit Ballkanik. Ata janë autoktonë
Kulturën, gjuhën dhe tiparet antropogjike ilirët i formuan në vendin e tyre, në pjesën perëndimore të Gadishullit të Ballkanit, aty ku shkrimtarët antikë i përmendin në veprat e tyre. Trevat e shtrirjes së popullsisë ilire janë mjaftë të gjera; ato përfshijnë të gjithë pjesën perëndimore të Gadishullit, në veri, e diri te gjiri i Ambrakisë (Prevezë), në jug, kurse në lindje deri te tokat përreth liqenit Lyhind (liqeni i Ohrit). Grupe të veçanta ilirësh u vendosën edhe në Italinë e Jugut. Këto janë fiset mesape dhe japige. Emri ietnik ILIR shfaqet në veprat antike që në shek. V.p.K., kurse emrat e disa fiseve ilire fillojnë e përmendës që në shek. XII p.K. nga Homeri. Por koha e formimit të etnosit ilir është shumë e lashtë. Fillimet e origjinës ilire janë që në mesin e mijëvjeçarit të dytë p.K., që nga periudha e bronzit të mesëm, kur fillojnë të formohen tiparet etnike ilire. Në epokën e hekurit (mijëvjeçari i fundit p.K.) ilirët u formuan plotësisht, duke trashëguar nga epokat më të hershme eneolitike dhe të bronzit tipare kulturore gjuhësore e antropologjike etnike. Teoria e vjetër që i bën ilirët të ardhur nga Evropa Qendrore, në shekujt XII-XI p.K., është rrëzuar nga studimet e kryera pas Luftës së Dytë Botërore. Vetë fakti që varrimet me urna, karakteristike për popujt e Evropër Qendrore, nuk janë tipike për trevat e shtrirjes së ilirëve, por ndeshen vetëm në zona të kufizuara, të rralla, dëshmon kundër teorisë së ardhjes së ilirëve në Ballkan nga veriu. Gjurmët e kulturave të Evropës Qendrore, që ndeshen në Iliri, janë rezultat i kontakteve kulturore, tregtare e të lëvizjes së artizanëve të punimit të metaleve.
Dardanët ishin fisi më i madh Ilir që u vu në krye të Mbretërisë Dardane, në ballkanin qendror, kryesisht në Kosovë. Dy fise të tjera dardane të njohura ishin thunatët dhe galabrët. Qyteti më i rëndësishëm i dardanëve ka qenë Damastioni, i njohur si kryeqendra e nxjerjes së metaleve. Dardanët përmenden si luftëtarë të fortë, xehtarë shumë të mirë, blegtorë dhe tregtarë të njohur.

Dardania
Webmaster

Numri i postimeve: 1292
Join date: 13/05/2011
Age: 27

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi