Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

December 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month


Ç'është filozofia?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Ç'është filozofia?

Mesazh nga Dardania prej Sat Jun 18, 2011 1:57 am

Pyetja është në pleqërinë e saj të thellë pasiqë është parashtruar që nga kohët e hershme dhe përgjigja nuk ka ndryshuar nga thelbi fillestar. [b]Filozofia është art që krijon, që shpik dhe që prodhon e ndërton koncepte.
Kjo pyetje është parashtruar, edhe mes miqëve apo edhe përballë armiqëve që mbronin teza të njejta me pikëpamje të ndryshme nga njëri tjetri.Në Greqinë e Lashtë , mendimtarët qenë ata që ndikuan në definimin « mik » . Disa civilizime tjera kishin të "urtët" e tyre. Historikisht shiquar, [b]Homeri dhe Hesiodi (shek : IX-VIII) dhe Herodoti e Tukididi e përdorin shprehjen sofos. Vetëm nga shek. VI-V e gjejmë shprehjen filosofos, së pari te Pitagora e mëtej në shek. V-IV te Sokrati . Pra, grekët kanë qenë të parët që krijuan fjalën filozofë, që në shqip e përkthejmë : miq të urtësiës. [size=16]Grekët poashtu « mikun » e çpërforcuan nga raporti me dikë tjetër dhe e lidhën me entitetin, objektivitetin dhe qenësinë.


Mëtej, që nga shek i V të Kohës së Lashtë përveç të urtëve që mendojnë dhe krijojnë të vërteta mbi qenien dhe njeriun, paraqiten ata që dashuruan dhe u bënë miqë të studimeve tjera si që janë: yjet, numrat, figurat dhe zërat ([b]quadrivium). Më vonë, duke nisur nga stoikët, studime të shumta u bënë në gramatikë, retorikë dhe logjikë (trivium).

Pra Filozofia, që nga antika është gërshetim i më shumë lëmive dhe kjo vazhdon edhe sot. Shumë filozofë trajtojnë dhe hulumtojnë të vërtëtën mbi krijimin dhe zhdukjen, qenien dhe egzistencën, kohën, hapësirën, shpirtin dhe Zotin… Shkrime mbi qeniet, botën e gjallë dhe të vdekur. Vend të posaçëm i kushtohet njeriut në trajtat më komplekse të kërkimit të vërtetës duke filluar në të shumtën e rasteve, nga qëllimi sublim për të aritur njohjen dhe urtësinë e plotë të vetvehtes.

Filozofia din se ç’është e anshme dhe e shprazët, dhe se këto "vlera" nuk kanë asnjë grimë qëndrueshmërie përkundrejt koncepteve të bëra drejt, qofshin ata të rrezikshme apo jo.
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi