Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Top posting users this month


Jeta e Re (Shoqëria)

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Jeta e Re (Shoqëria)

Mesazh nga Dardania prej Thu Jun 02, 2011 9:10 pm


Shoqëria Kulturo-Artistike SH. K. A. “Jeta e Re” nga Hogoshti është themeluar për herë të parë në vitin 1959.
Fillimisht nuk ka pasur aktivitete të duhura por sukseset e saja fillojnë gjatë viteve 1980 e deri në ditët e sotme.
Ishte pjesëmarrëse në shumë festivale të këngëve folklorike dhe popullore në Kosovë si në Dardanë, Gjilan, Ferizaj, Gllogovc, Prizren, etj.
Prej vitit 1982 deri në 1984 shoqëria udhëhiqej nga adhuruesi i flaktë i muzikës, Profesori i kimisë Rexhep Xh. Kastrati, pastaj kalon nën udhëheqjen e Mehmet S. Sabedinajt deri në vitin 1990, më pastaj në aromën demokratike udhëhiqej nga breza të rinjësh si Naim Muja për të kaluar më vonë nën udhëheqje të z. Nexhip Ahmeti.
Repertori i saj ishte i begatuar me këngë folklorike të kohës, njështu ruhej dhe kultivohej edhe tradita e valles (vallja e Hogoshtit) dhe këngëve me motive dasmash. Nuk munguan as këngët origjinale të krijuara nga udhëheqësi i saj artistik Ramadan S. Latifaj, kënga për dëshmorët Isa Kastrati e Avdi I. Xhaqku, Rexhep Mala, kënga për fshatin Hogosht, etj.
Anëtarë të SH. K. A. "Jeta e Re" Hohosht gjatë viteve 1975 e deri tani ;


 • Ramadan Sadri Kastrati
 • Xhemush Sermaxhaj
 • Fatmire Abdullah Kastrati
 • Halim Muharrem Agaj
 • Selajdin Rrahman Biqku
 • Naim B. Muja
 • Nexhip Z. Ahmeti - ish kryetar i SH. K. A "Jeta e Re"
 • Ramadan Selim Latifaj (Udhëheqës artistik)
 • Vëllezërit Kastrati (Sherif e Arif R.Kastrati)
 • Vëllezërit Sermaxhaj(Ramiz e Feriz A.Sermaxhaj)
 • Shaban Sahit Biqku
 • Daut Selim Latifaj
 • Naim Qemajl Kastrati
 • Lumnije Maksut Zylfiu
 • Bislim Ramadan Agaj
 • Vëllezërit Malaj (Besnik dhe Betim Malaj)
 • Fadil Adem Kastrati
 • Bujar Biqku
 • Motrat Ahmeti (Zyhrije e Florida Xh. Ahmeti)
 • Flamur Abdullah Kastrati
 • Ganimete Jakup Latifi
 • Mirsije Ismet Agaj
 • Vëllezërit Cërnaveri-Dazhdincë (Ramadan e Haki Cërnaveri)
 • Vëllezërit Bixhaku - Kopërnicë (Mevlan e Rifat Bixhaku)
 • Hazir Krasniqi (arsimtar)
 • Ramadan Shaip Latifi
 • Florije Hetem Ajvazaj
 • Nazife Zylfiu e shumë e shumë të tjerë.
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi