Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


*Porosi Kuranore....*

Shko poshtë

*Porosi Kuranore....*

Mesazh nga Sajo prej Thu Jun 02, 2011 12:28 pm

Porosi kuranore

Njerëzit e dashur të Allahut


Ajeti në gjuhën arabe
وَأَحْسِنُوا إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِين

Ajeti në gjuhën shqipe
“…dhe bëni mirë,se me të vërtetë Allahu i do bamirësit.” (Bekare,195)

إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ
َ“...Allahu i do ata që pendohen dhe ata që ruhen prej punëve të ndyta e të neveritshme.” (Bekare,222)

بَلَى مَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ وَاتَّقَى فَإِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقِينَ
“Jo,(nuk është ashtu si thonë ata) po kush e përmbush amanetin e vet (është besnik) dhe ruhet nga mëkatet, ’ka dyshim,Allahu i do ata që ruhen.” (Ali Imran,76)

…وَاللَّهُ يُحِبُّ الصَّابِرِينَ
“...Allahu i do durimtarët.” (Ali Imran,146)


…وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ
“...e Allahu i do bamirësit.” (Ali Imran,134)

…إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ
“...Allahu i do të drejtit.” (Maide,42)


…وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ
“...e dijeni se Allahu është me ata që ruhen (të këqijave).” (Teube, 36)

إِنَّ رَحْمَةَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِنَ الْمُحْسِنِينَ
“S’ka dyshim se mëshira e Allahut është pranë atyre të mirëve.” (A’raf, 56)

...إِنَّ اللَّهَ لا يُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ
“...Allahu nuk ua humb shpërblimin veprimmirëve.” (Teube, 120)

وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ
“E ata, të cilët luftuan për hir Tonë, Ne me siguri do t’i orientojmë rrugës për te Ne, e nuk ka dyshim se Allahu është në krahun e bamirësve.” (Ankebut, 69)

…إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ
“...Allahu i do ata që mbështeten.”(Ali- Imran,159)

Autor:M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Përktheu:Mr.Fehim Dragusha
avatar
Sajo
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 105
Join date : 14/05/2011
Age : 42

http://www.radio-selex.de

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: *Porosi Kuranore....*

Mesazh nga Sajo prej Thu Jun 02, 2011 12:31 pm

Porosi kuranore (2)



Njerëzit e urryer prej Allahut


Ajeti në gjuhën arabe
وَاللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ.

Ajeti në gjuhën shqipe
“...Allahu nuk e vë në rrugë të drejtë popullin e prishur.” (Saff, 5)

وَاللَّهُ لا يُحِبُّ الْمُفْسِدِينَ.
َ“...Allahu nuk i do ngatërrestarët.” (Maide, 64)

...إِنَّ اللَّهَ لا يُصْلِحُ عَمَلَ الْمُفْسِدِينَ.
“...Allahu nuk e përkrah veprën e të prishurve.” (Junus, 81)

...وَاللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ.
“...Popullin mizor Allahu nuk e vë në rrugë të drejtë.” (Teube, 19)


...وَاللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ.
“...Allahu nuk vë në rrugë të drejtë popullin mohues..” (Teube, 37)


...إِنَّ اللَّهَ لا يُحِبُّ كُلَّ خَوَّانٍ كَفُورٍ.
“...Allahu nuk e do asnjë tradhtarë e bukëpërmbysët.” (Haxh, 38)

...إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْتَكْبِرِينَ.
“...Ai nuk i do arrogantët.” (Nahl, 23)

...إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ.
“...Ai nuk i do shkapërderdhësit.” (En’am, 141)

...إِنَّ اللَّهَ لا يَهْدِي مَنْ هُوَ كَاذِبٌ كَفَّارٌ.
“...është e vërtetë se Allahu nuk udhëzon në rrugë të drejtë atë që është rrenës, jobesimtar.” (Zumer, 3)

...إِنَّ اللَّهَ لا يَهْدِي مَنْ هُوَ مُسْرِفٌ كَذَّابٌ.
“...S’ka dyshim se Allahu nuk udhëzon në rrugë atë që e tejkalon dhe është rrenës.” (Gafir, 28)

...وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالا بَعِيدًا.
“...Ai që i përshkruan shok Allahut, ai ka humbur dhe bërë një largim të madh (prej së vërtetës).” (Nisa, 116)

Autor:M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Përktheu:Mr. Fehim Dragusha
avatar
Sajo
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 105
Join date : 14/05/2011
Age : 42

http://www.radio-selex.de

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi