Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

September 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Toka Jonë (Film)

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Toka Jonë (Film)

Mesazh nga Dardania prej Mon Apr 27, 2015 11:02 pm

 Filmi "Toka Jonë" u prodhua në vitin 1964.
Regjisor: Hysen Hakani, Skenari: Peçi Dado, Producent: Shqipëria e Re,Muzika: Çesk Zadeja.

Përmbajtja e FilmitNë një fshat në veri të Shqipërisë reforma agrare i kthen tokën Lokes dhe familjes së saj të cilën ia kishte përvetësuar me intriga Tuç Maku një pronar i madh tokash në atë zonë. Fillon konflikti midis dy familjeve. Tuç Maku hakmerret duke vrarë Murrashin djalin e Lokes i cili ishte një nga aplikuesit e reformës agrare. Mbas kësaj tragjedie Lokja kthehet te fëmijët e saj Leka dhe Filja.
"Trajtat muzikore luhaten mes vjetërsisë së rendit feudal dhe ankthit të tambureve të luftës dhe risisë, shoqëruar me tonalitete optimizmi lirik. Shoqëria e re i ka thyer kufijtë, muret dhe normat e individualizmit fisnor tradicional; i ka çelur tokën e re për t’u punuar, por malësori mbetet më i vetmuar se më parë, me një shtrëngesë të re tragjike, me farsën e të qenit i lumtur. Kuptimi i trishtimit, të cilit i referohemi në këtë analizë, i përket rendit artistik, poetik, lebetitjes së ndryshimit të shpejtë normativ, por aspak atij politik. Vjen përherë një kohë kur e vjetra dhe rikthimi kah saj është e papranueshme në të gjitha dimensionet, por kjo nuk e pengon njeriun të vajtojë apo të ligështohet për atë që nuk është më e që ndoshta nuk do të rikthehet. Veçse, përtej trishtimit emocional të malësorit, ndodhet një trishtim tjetër, madje një dialektikë trishtimesh." Julian Bejko, Shoqëria e Kinemasë, II, Reforma - Detyra - Ndërgjegjja, Edlora, 2013, Tiranë, fq. 55-56

Aktorët në Role • Mario Ashiku........ Leka

 • Marie Logoreci ........ Lokja

 • Loro Kovaçi ........ Tuçi

 • Vangjel Heba ........ Murashi

 • Roza Anagnosti ........ Filja

 • Luigjina Leka ........ Mara

 • Gaqo Spiro ........ Meti

 • Qemal Mehmeti ........ Vata

 • Ndoc Sheldija ........ Gjon Bardhi

 • Enver Dauti ........ Bardhoku

 • Tef Pali ........ Pali

 • Mihal Stefa ........ Mullisi

 • Besim Levonja ........ roja

 • Lazër Vlashi ........ prifti

 • Luan Qerimi ........ Cubi

 • në Episode
  • R. Nenshati ........
  • Çesk Vuksani ........
  • Qenan Toro ........
  • Zef Makashi ........
  • Ilia Shyti ........
  • Neki Shkaba ........
  • Xhevat Serezi ........
  • V. Peci ........
  • Seit Boshnjaku ........
  • R. Fisniku ........
  • I. Shomo ........
  • Gjon Karma .....
_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi