Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

December 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month


Agim Kuçi....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Agim Kuçi....

Mesazh nga Dardania prej Mon Apr 27, 2015 5:57 pm

 Agim Kuçi, lindi më 20 mars të vitit 1964 në Kosovë, është ish oficer i APJ,dhe expert i informatikës, veprimtar dhe patriot shqiptar. Ish luftëtar i Ushtrisë Çlirmtare të Kosovës

Biografia

Lindi më 20 mars 1964, në Therandë. Është fëmija i gjashtë i Sadri Kuçit dhe Emine Kuçi-Paçarizi. U rrit në një familje me kushte mesatare jetese në frymën atdhetare, shkollën fillore e kreu në Therandë, kurse Shkollën e Mesme Ushtarake në Sarajevë, diplomoi në Informatikë në Amsterdam. Ai jeton në Holandë dhe ka dy fëmijë.


Pjesmarrja në UÇK


Është një ndër themeluesit e ish-UÇK-së në komunën e Therandë-s, së bashku me Blerim Kuçi-n dhe Ruzhdi Gashi-n. Fillimisht ishte komandant i njësitit "lisi" i njohur edhe me nofkën "dreqi", më pastaj u emërua shef i shtabit të operativës pranë brigadës 123. Ishte hartuesi kryesorë i planeve dhe strategjisë ushtarake për komunat Malishevë dheTherandë, nga gazetarët e Associated Press mori emrin konspirativ KomandantVersace.Pas ofenzivës së parë të ushtrisë dhe policisë serbe ndaj pozicioneve të UÇK-së në Malishevë, u emrua si Komandant i Brigadës 122 dhe pastaj komandant i të dy brigadave 122 dhe 123, ishte një ndër udhëheqësit politik e ushtarak të UÇK-së. Ishte përherë aktiv në betejat që i zhvillonte njësiti e tij,në të gjitha sulmet që ai i organizoi dhe mori pjesë, si dhe në mbrojtjet nga sulmet e armikut ku ishte gjithmonë në vijën e parë të frontit, njësiti i tij triumfoi si në betejat në OpterushëRahovecZoqishtë,Studenqan,ReshtanPeqanDuhëlMalishevëTherandë, etj.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi