Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

September 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Timo Flloko

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Timo Flloko

Mesazh nga Dardania prej Mon Apr 27, 2015 5:43 pm

 Timoleo Flloko ose Timo siç njihet nga publiku (lindur në Pejë më 26 prill1948) është një aktor shqiptar.

Jetëshkrimi


Rjedh nga nje familje Gjirokastrite. Shkollën e mesme e mbaroi në Vlorë dhe Institutin e Lartë të Arteve në degën Dramaturgji në Tiranë në vitin 1970. Timo Flloko pa mëdyshje mund të quhet një yll i kinematografisë shqiptare, nga të paktët aktorë shqiptarë të cilët ia kanë kushtuar karrierën e tyre ekskluzivisht filmit. Është gjithashtu një nga pedagogët më të respektuar të Akademisë së Arteve. Prej disa vitesh ka zgjedhur të jetojë duke ndarë kohën e tij mes Amerikës dhe Shqipërisë.Gjate qendrimit te tij ne Amerike prej shtate vitesh arriti te futet edhe ne boten e Holliwodit ku luajti ne disa filma.Pas kthimit nga Amerika u kthye ne Tirane ku tani punon si pedagog ne Akademin e arteve ne Tirane ne degen e aktrimit dhe regjizures

Hyri në kinema shumë i ri, vetëm 19 vjeç. Por dy filmat e tij të parë, “Ngadhnjim mbi vdekjen” (1967) dhe "Përse bie kjo daulle" patën fat të keq. U ndalua nga regjimi i kohës për arsye banale. Brezat e njohën dhe e çmuan talentin e tij më së pari në rolet e Meços në filmin "Kur zbardhi një ditë" dhe Kabos në "Malet me blerim mbuluar", të xhiruar në vitin fatlum 1971. Niveli i interpretimeve të tij filmike erdhi gjithmonë duke u rritur. Pasuan Kanani tek "Shtigje lufte" (1976) dhe Luani tek "Lulëkuqet mbi mure", ky i fundit i nderuar me Medaljonin e Festivalit të Filmit, më 1977

Filmografia


 • Watch! (2008) .... Andrea

 • Pamje nga ura (2007) teater

 • Stay Awake (2006).....Mirosh

 • In Between (2006/I)......Nick

 • Syri magjik (2005).....Niko

 • Evil Never Dies (1999) (episodi i V).... Mustafa

 • Angel's Dance (1999).... Shanku (The Shank)

 • K-911 (1999) (V).... Xhonson (Johnson)

 • Përdhunuesit (1995)

 • Loin des barbares (1994).... Vladimiri

 • Vdekja e kalit - (1992).....Agroni

 • Balada e Kurbinit (1990)......Gurgen Dreni

 • Binarët (1987)......

 • Vrasje në gjueti (1987)......

 • Fillim i vështirë (1986)......Bujari

 • Rrethimi i vogël (1986)......Shoku Agron, kryetari

 • Të paftuarit (1985)......

 • Militanti (1984)......Visar Shundo (Vasil Shanto)

 • Nata e parë e lirisë (1984)......Ceçemi

 • Ballë për ballë (1979)......Inxh. Sergej

 • Liri a vdekje (1979)......Cerçiz Topulli

 • Njeriu me top (1977)......Mato Gruda

 • Lulekuqet mbi mure (1976)......Luan Sina, mësuesi

 • Shtigje lufte (1974)......Kanan Tafili (Kajo Karafili)

 • Kur zbardhi një ditë (1971)......partizan Meço

 • Malet me blerim mbuluar (1971)......Kapo Dalipi

 • Përse bie kjo daulle - (1969)......

 • Gadhnjim mbi vdekjen - (1967)......Fatosi


_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi