Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

December 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month


Shaban Gashi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Shaban Gashi

Mesazh nga Dardania prej Sun Apr 26, 2015 10:57 pm


Shaban Gashi ishte xhirues filmi e televizioni të Kosovës, lindi më 1939 në Prizren, Kosovë; vdiq më 1990 në vendlindje.

Shaban Gashi si fotograf filloi të punojë që nga mosha shtatë vjeçare dhe vazhdoi me hobin e tijë gjer në regjistrim e tijë në shkollën e muzikës në Prizren, Kosovë. Pas mbarimit të shkollës së mesme u regjistrua në akademin e filmit në Zagreb. Gjat viteve 1976 - 1980 ai bëri studimet dhe dipllomoi në Akademinë e Filmit dhe Fotografisë në Zagreb, Kroaci. Disa vite (1960-1970) kishte firmën e vetë si fotografike në bregtetin e Kroacisë dhe ishte fotoreporter i disa agjensive fotografike të Evropës për teritorin e Kosovës.

Në vitin 1971 Shaban Gashi u punësua si kamera operatorë në Radio Televizionin e Beogradit në gjuhën shqipe. Në vitin 1974 u themelua Radio Televizioni i Prishtinës si televizion i pavarur publik ku Shaban Gashi ishte njëri nga themeluesit. Me themelimin e Kosovafilmit ai ndihmoi në ndërtimin e kompanisë së parë filmike që filmoi dokumentarë e parë 35 mm në Kosovë.

Ai luajti rolin kryesorë në “Halili” në “Halili e Hajrija” në teatrin kombëtarë në Shkup, Maqedoni.

Në vitin 1990 ai ndërron jetë dhe me këtë përmbyll veprimtarinë e tijë të bujshme sa artistike aq edhe patriotike.
Kameraman


Shtënja në ajër (1976) (TV) (kameraman)
Dita e mërgimtarëve (1975) (asistent kameraman)
Ditari i Lec pazhecit(1975) (mini) seri (asistent kameraman)
Trimi (1975) (TV) (asistent kameraman)
Por (1974) (TV) (kameraman)
Pasqyra televizive (1966) seri (asistent kameraman) (1971-1972) (kameraman) (1971-1973)
Shkëndija (1971) (TV) (asistent kameraman)
Sofra (1971) (TV) (asistent kameraman)
Të ngujuarit (1971) (TV) (asistent kameraman) (fotograf stilistik)
Kinematograf


Reportezhe nga Turqia (1977) (TV)
Bujku (1973) (TV)
Shkolla ime (1972) (TV)
Aktrim
Halili e Hajrija" -- Halili/ Lead -- Teatri Kombëtarë Shkup, Maqedoni

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi