Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

August 2017
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posting users this month


Kadri Roshi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Kadri Roshi

Mesazh nga Dardania prej Thu Apr 23, 2015 12:22 pm

 
Kadri Roshi lindi më 4 janar 1924, Mallakastër, Shqipëri; vdiq më 6 shkurt 2007 në Tiranë, aktor shqiptar.
Përfundoi studimet e larta në Pragë në vitin 1951. Ai, e filloi karrierën e tij si aktor në Teatrin Popullor në moshën 21-vjeçare duke qenë një ndër krijuesit e këtij teatri. Që nga ajo kohë dhe deri sot ai numëron rreth 180 role në skenë dhe kinematografi, të cilat përbëjnë një jetë të madhe artistike, ku ndërthuren vështirësitë e një jete prej jetimi, çiraku, portieri kinemaje dhe deri tek aktori origjinal me portretin e njeriut të fisëm. Në krah ka patur gjatë gjithë kohës aktorët e brezit të tij Drita Pelingu, Violeta Manushi, Tinka Kurti, Reshat Arbana, Marika Kallamata, etj.

Legjenda e Skenës 

Nga shumëkush është konsideruar si legjenda e skenës dhe ekranit shqiptar. Në vitin 1995 është nderuar me Çmimin e Karrierës në Festivalin e Filmit Artistik, në vitin 1997 me Çmimin e Madh të Nderit. Ai është "Nderi i Kombit" nga viti 1999. Emri i Kadri Roshit është një kolos për filmin dhe teatrin shqiptar, ku ai la figura të spikatura që nuk do të harrohen kurrë.


Filmografia
 • Kolonel Bunker (1998)

 • Kaskadori shqiptar (1998)

 • Mirupafshim (1997)

 • Ali Pash Tepelena (1997) dokumentar, por i pazbuluar, shfaqet ne 28 shkurt2009, dy vjet pas vdekjes

 • Tingujt e harresës (1996)

 • Plumbi prej plasteline (1995)

 • Mikres mèrès - Ditët e shkurtra (1995)

 • Një ditë nga një jetë (1994)

 • Dhelpra dhe rrushte - Ezopi ...teater

 • Vdekja e burrit (1991)

 • Fletë të bardha (1990)

 • Misioni përtej detit (1988)

 • Pesha e kohës (1988), Kryetari

 • Rikonstruksioni (1988)

 • Kur ndahesh nga shokët (1986)..Islami

 • Rrethimi i vogël (1986), xha Zenuni

 • Dasma e shtyrë (1984)

 • Fejesa e Blertës (1984), Uani

 • Apasionata (1983)

 • Era e ngrohtë e thellësive (1982)

 • Dëshmorët e monumenteve (1980), Jani

 • Partizani i vogël Velo (1980)

 • Ballë për ballë (1979), Belul Gjenomadhi

 • Këshilltarët (1979), Kryetari i Këshillit

 • Liri a vdekje (1979), Xha Hyseni

 • Gjeneral gramafoni (1978), Parandili

 • Njeriu me top (1977), Plaku Mere

 • Shëmbja e idhujve (1977)

 • Zemrat që nuk plaken (1977)

 • Fije që priten (1976)

 • Lulekuqet mbi mure (1976), Kujdestari

 • Përballimi (1976)

 • Tokë e përgjakur (1976)

 • Kur zbardhi një ditë (1971)

 • Malet me blerim mbuluar (1971)

 • I teti ne bronz (1970), Ademi

 • Tana (1958)_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi