Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

December 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month


Sunaj Raça

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Sunaj Raça

Mesazh nga Dardania prej Wed Apr 22, 2015 10:38 pm

Sunaj Raça, është aktor dhe regjisor i mirënjohur shqiptar, i lindur më 25 gusht 1967 në Prishtinë. Debutoi në Teatrin e Kosovës në vitin 1979 në moshën 12 vjeçare me shfaqjen "Prefekti" për të vazhduar pastaj me shfaqjet "Genci", "Trungu Ilir", "Ana Karenina", etj. Në vitin 1997 punon si autor i një emisioni për të rinjë në Radio Televizionin e Prishtinës deri me largimin e dhunshëm nga pushteti i Serbisë.

Studimet I mbaroi për aktor në Universitetin e Prishtinës në Degën e Artit Dramatik dhe ishte në gjeneratën e parë në Kosovë në klasën e prof. Faruk Begollit. Deri me tani ka realizuar shumë role në Teatrin Kombëtar të Kosovës dhe në Teatrin Dodona.

Si regjisor ka realizuar disa filma të zhanreve të ndryshme, ndërsa vlen të veçohet filmi artistik i metrazhit të gjate i titulluar Etjet e Kosovës që është bërë në vitin 2002 si projekti i parë kinematografik pas luftës në Kosovë. Ky film mori pjesë në shumë festivale ndërkombëtare të filmit si në : West Palm Beach, Kalkuta, Berlin – Black Box, Tiranë, Bruksel etj. Në kuadër të krijimtarisë së tij kinematografike ka realizuar edhe filma dokumentarë si : "Masakrat e Rrezallës", "Të mbijetosh vdekjen", "Shitësit e vegjël", "Ciceroni" (i prezantuar edhe në festivalin ndërkombëtar në Mediterranean Film Festival). Në vitin 2008 ka realizuar serialin televiziv Familjet, serial ky i realizuar në bashkëpunim me Digitalb.

Sunaj Raça deri me tani ka bashkëpunuar me figurat me të njohura të artit dhe të letërsisë në vend dhe jashtë : Vath Koreshi (shkrimtar, skenarist, ish ministër i Kulturës në Shqipëri), Faruk Begolli, Reshat Arbana (Artist I merituar), Tinka Kurti (Artiste e merituar), Rajmonda Bulku (aktore), Teki Dervishi (Shkrimtar – Publicist) , Haqif Mulliqi (Dramaturg), Meto Jovanovski (Aktor maqedonas), Fadil Hysaj, Maria Grazia Cucinotta (Aktore) etj. Jeton dhe vepron në Kosovë.
Shih edhe
Fati i zi

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi