Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2017
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Calendar Calendar

Top posting users this month


Faruk Begolli

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Faruk Begolli

Mesazh nga Dardania prej Mon Apr 20, 2015 10:20 pm

 Faruk Begolli lindi më 14 shkurt të vitit 1944 në PejëKosovë, dhe vdiq më 23 gusht të vitit 2007, ishte një nga aktorët e mirënjohur në ish Jogosllavi duke arritur një famë shumë të madhe në mbarë Ballkanin dhe me gjerë. Ai studioi në Akademinë e Filmit dhe Teatrit në Beograd dhe diplomoi në vitin 1966. Faruk Begolli ishte gjithashtu një figurë e rëndësishme e Teatrit dhe Kinematografisë Kosovare. Ishte bashkëthemelues i degës së Aktrimi të Fakultetit të Artevetë të Universitetit të Prishtinës, ku edhe punoi si pedagog i lëndës së Aktrimit. Në vitet e 90-ta ai së bashku me Enver Petrovcin themeluan Teatrin "Dodona" në Prishtinë, në këtë Teatër ai angazhonte studentët e tij dhe aktorë të tjerë duke inskenuar shfaqje të ndryshme teatrale. Teatri "Dodona" u bë Teatri më i njohur në Kosovë gjatë këtyre viteve duke vazhduar deri më tani.

Regjisor dhe Dramaturg në Teatër • Kur kishe mujtë me m’pa, qysh më kishe pa

 • Profesor jam talent se jo mahi...

 • Iluzionet e dashurisë

 • Këngëtarja tullace

 • Dashuritë e Xhorxh Uashingtonit]]

 • Mbytma burrin

 • Maturantët

 • Martesa

 • Stjuardesat

 • Mbreti Ibish

 • Hajnat nuk vijnë gjithmonë për të keq

 • Ti, vetëm ti

 • Të lumët na për këtë liri

 • N’dorë e ka deputeti


 • Filmografia

  • 10 Minuta Film i metrazhit të shkurtër  - (2004)
  • Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna - (1997)
  • Kur pranvera vonohet - (1980)
  • Era dhe lisi - (1979)
  • Të Ngujuarit - (1972)
  • Si të vdiset - (1972)
  • Sulmi i Kuq - (1974)
  • Proka - (1984)
_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi