Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Top posting users this month


Nevruzi (Roman Historik)

Shko poshtë

Nevruzi (Roman Historik)

Mesazh nga Dardania prej Mon Apr 20, 2015 3:12 pm

 Nevruzi Gjinia: Roman historik. Autori: Mehdi Frashëri. Shtëpia botuese: "Plejad". Viti i botimit 2012. Faqet e librit 184. ISBN 978-99956-57-83-3
Fragment nga libri

Ajasi kur arriti në luftë mori kumandën, si oficer q'ishte; i vuri në radhë, grekërit kishin bërë këngë:


"Ra në vësë zbuti dhen

Shkeli kryqi Muhamenë
Grat e turqet për ne mbenë
Të na siellinë kafenë."

Ca grekomanë tradhëtorë, që mohonin gjakun e tyre, gjuhën e tyre, besën shqiptare dhe zakonet fisnike, kto këngë i përkthenin në shqip kundra atdhetarëve të tyre.


"Spiroja këndon këtë këngë:

More grek o maskara,
Ç'të lipset lufta me na,
Na jemi djemt' e Arbërisë
Ju ini bijt' e Rospisë,
Kryq' e hënë bëjnë be,
Se na s'kemi din' e fe,
Kemi fen' e Perëndisë
Dhe dëshirën e lirisë,
Shënjë kemi Arbërinë
Dhe si fe vëllazërinë
Pushk e jatagan në dorë
Dhe fitore në kurorë,
Gjithë vdesim me hiri
Se s'pranojmë skllavëri,
Ju të liq e tradhëtorë
S'na gënjeni mor të gjorë
Me Ungjill e me Kuran
Nuk na ndani dot veçan.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi