Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

December 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Top posting users this month


Donika Muçi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Donika Muçi

Mesazh nga Dardania prej Sun Apr 19, 2015 9:18 pm

Donika MuçiRegjisoreArtiste e Merituar

Biografia


Donika Muçi u lind në Delvinë më 1938 në një familje qytetare gjirokastrite. Familja e saj u shpërngul në Tiranë në fillim të Luftës së Dytë Botërore, ndërkaq që babai saj, patrioti i shquar, profesor Rexhep Muçi, dergjej në kampet e përqendrimit të Italisë fashiste në Greqi për veprimtari subversive kundër regjimit Quisling.

Arsimin e mesëm e kreu në Liceun Artistik në Tiranë, ku u diplomua për Teori Muzikore nën drejtimin e profesor Ramadan Sokolit. Pasi ndoqi studimet e larta në Fakultetin e Historisë dhe Gjeografisë pranë Universitetit të Tiranës, u emerua në fund të viteve '50 në Radio Tirana si programatore e emisioneve muzikore ku punoi për rreth një vit përpara se të emërohej si formuluese muzike në ndermarrjen më të guximshme artistike të asokohe që ish Kinostudio Shqipëria e Re, inaguaruar më1952.

Pasi punoi për më tepër se dhejtë vite si formuluese muzike dhe regjisore montazhi e kategorisë së parë, Donika Muçi, nisi të japë provat e saj të para si regjisore e filmit dokumentar duke u bërë kështu një nga zonjat e para regjisore në Shqipëri. Karriera e saj e gjatë dhe filmografia jashtëzakonisht e dendur e kësaj zonje pioniere në lëmin e regjisë filmike në Shqipëri, dëshmojnë për një veprimtari artistike të pasur dhe të larmishme.

Donika Muçi është konsakruar me titullin Artiste e Merituar që prej vitit 1987 dhe është tributore e disa çmimeve nëFestivalet e Filmave. Gjithë duke ndejkur karrierën e saj edhe sot, Donika Muçi gëzon respektin dhe mirënjohjen e gjithë mjeshtërisë së profesionit.

Filmografia

Kjo është një listë shumë e shkurtër e filmografisë së regjisores Donika Muçi filmografia e të cilës përmban rreth 70 filma dokumentarë. Në filmografinë e saj gjenden filma kushtuar figurave patriotike si Shjefën GjeçoviMarko BoçariDora d'Istria, si dhe filma si ai për Festivalin e XI të Këngës në Radio Televizion i cili nuk u shfaq kurrë në publik.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi