Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko

Display results as :

Rechercher Advanced Search

June 2017
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Calendar Calendar

Top posting users this month

Donika Muçi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Donika Muçi

Mesazh nga Dardania prej Sun Apr 19, 2015 9:18 pm

Donika MuçiRegjisoreArtiste e Merituar

Biografia

Donika Muçi u lind në Delvinë më 1938 në një familje qytetare gjirokastrite. Familja e saj u shpërngul në Tiranë në fillim të Luftës së Dytë Botërore, ndërkaq që babai saj, patrioti i shquar, profesor Rexhep Muçi, dergjej në kampet e përqendrimit të Italisë fashiste në Greqi për veprimtari subversive kundër regjimit Quisling.

Arsimin e mesëm e kreu në Liceun Artistik në Tiranë, ku u diplomua për Teori Muzikore nën drejtimin e profesor Ramadan Sokolit. Pasi ndoqi studimet e larta në Fakultetin e Historisë dhe Gjeografisë pranë Universitetit të Tiranës, u emerua në fund të viteve '50 në Radio Tirana si programatore e emisioneve muzikore ku punoi për rreth një vit përpara se të emërohej si formuluese muzike në ndermarrjen më të guximshme artistike të asokohe që ish Kinostudio Shqipëria e Re, inaguaruar më1952.

Pasi punoi për më tepër se dhejtë vite si formuluese muzike dhe regjisore montazhi e kategorisë së parë, Donika Muçi, nisi të japë provat e saj të para si regjisore e filmit dokumentar duke u bërë kështu një nga zonjat e para regjisore në Shqipëri. Karriera e saj e gjatë dhe filmografia jashtëzakonisht e dendur e kësaj zonje pioniere në lëmin e regjisë filmike në Shqipëri, dëshmojnë për një veprimtari artistike të pasur dhe të larmishme.

Donika Muçi është konsakruar me titullin Artiste e Merituar që prej vitit 1987 dhe është tributore e disa çmimeve nëFestivalet e Filmave. Gjithë duke ndejkur karrierën e saj edhe sot, Donika Muçi gëzon respektin dhe mirënjohjen e gjithë mjeshtërisë së profesionit.

Filmografia

• Mësim për Lindën, Kinostudio Shqipëria e Re, 1970

• Vallet e Bjeshkëve, Kinostudio Shqipëria e Re, 1981

• Qytet Kështjellë, Kinostudio Shqipëria e Re, 1990

• Njeriu që Kapërcen Shekujt, 2006

Kjo është një listë shumë e shkurtër e filmografisë së regjisores Donika Muçi filmografia e të cilës përmban rreth 70 filma dokumentarë. Në filmografinë e saj gjenden filma kushtuar figurave patriotike si Shjefën GjeçoviMarko BoçariDora d'Istria, si dhe filma si ai për Festivalin e XI të Këngës në Radio Televizion i cili nuk u shfaq kurrë në publik.

Webmaster

Numri i postimeve : 1629

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi