Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Top posting users this month


Anastas Kostandini

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Anastas Kostandini

Mesazh nga Dardania prej Sun Apr 19, 2015 2:11 pm

 Anastas Kostandini ka mbaruar Akademinë e Arteve të Bukura në Tiranë më 1978. Tema e preferuar e veprave të tij janë peisazhet sociale e poetike nga jeta e përditshme, natyra psikologjike e qytetit të lindjes Pogradecit të cilin ai e njeh në thellësi, si dhe kompozimi nga traditat e vendlindjes.
BIOGRAFI E DETAJUAR

 • 1954 Lindi në Pogradec më 29 korrik

 • 1978 Diplomohet në Akademinë e Arteve të Bukura, Tiranë në Pikturë Monumentale

 • 1981 Bashkë autor në realizimin e mozaikut “Shqipëria”, Muzeu Kombetar Historik, Tiranë

 • 1983 Ekspozita e parë vetjake në Pogradec

 • 1986 Ekspozitë vetjake në Pallatin e Kulturës, Tiranë

 • 1988 Ekspozitë vetjake kushtuar poetit Lasgush Poradeci, Durrës

 • 1989 Realizon dy piktura të mëdha murale në qytetin e Pogradecit

 • 1991 I akordohet titulli « Piktor i merituar »

 • 1991 Ekspozitë vetjake “Bardhë e zi”, Pogradec dhe Korçë

 • 1992 Ekspozon në grup në Ohër të Maqedonisë

 • 1993 Ekspozitë vetjake në Pallatin e Kulturës të Ohrit, Maqedoni

 • 1994 Ekspozitë në grup me piktorë shqiptarë në Boston, SH.B.A

 • 1995 Ekspozitë në grup me dy artistë shqiptarë në Art Studio TASO

 • 1996 Ekspozitë në grup me piktorë shqiptarë në Chambery, Aix-Ies-bains, Belley, Francë

 • 1996 Ekspozitë vetjake në Dortmund, Gjermani

 • 1997 Ekspozitë ne grup ne Qendren Nderkombetare te Kultures, Tirane

 • 1997 Ekspozitë vetjake kushtuar Lasgush Poradecit në Muzeun Kombëtar, Tiranë

 • 1998-Janar, Ekspozitë vetjake në Bukuresht, Rumani

 • 1998-Nentor, Pjesëmarrje në ekspozitën e vjeshtës në « Galeria XXI », Tiranë

 • 1999-Janar, Ekspozitë vetjake në Galerinë “VEVE Center”, Fondacioni i Kulturës Velia, Tiranë

 • 2000-Prill, Ekspozitë vetjake “ Jeta në Provincë ”, Lauf Gjermani

 • 1999-Nentor, Ekspozitë vetjake me rastin e lindjes së poetit Lasgush Poradeci, Prishtinë, Kosove

 • 2000-Qershor, Ekspozitë vetjake në Perfaqësine e Komunitetit Europian, Tiranë

 • 2001-Mars, Ekspozitë vetjake “Qyteti i prizmuar” në “ Vila Themistokli ”, Korçë

 • 2001-Gjate vitit ekspozon rregullisht në ambientet e Bankës Italo-Shqiptare dhe në mjediset e vilës “Ambasador”, Tiranë

 • 2001-Tetor, Ekspozitë e përbashket me artisten Lumturi Blloshmi në Galerinë XXI, Tiranë

 • 2001-Qershor, Ekspozitë e përbashkët në sallën “Le Notre” në Muzeun e Louvrit, Paris Francë

 • 2002 Pjesëmarrje në Panairin e Krishtlindjeve pranë Hotel Sheraton, Tiranë

 • 2003 Ekspozitë vetjake në Gorinheim, Hollandë dhe Solingein, Gjermani

 • 2004 Perfundon portikun prej pesë mozaikësh të Kishës « Shën Maria », Pogradec

 • 2004 Ekspozitë në studion e tij me rastin e 50 vjetorit të lindjes

 • 2005 Ekspozitë vetjake me rastin e shpalljes « Qytetar nderi » i Pogradecit

 • 2006 Fitues I çmimit të parë në konkursin e pikturës “Vangjush Mio”, Korçë

 • 2006 Ekspozite e përbashket me piktorin Gjergji Lako, “Ëndrra mbi liqen”- Dialog artistësh, Galeria e Arteve, Pogradec

 • 2006 Ekspozite vetjake “Plain Air përreth liqenit”, Pogradec

 • 2006 Ekspozitë me ilustrime Biblike, Fondacioni “Nehemia”, Buçimas, Pogradec

 • 2007 Ekspozita vetjake “I Pavdekuri” me ilustrime të veprës “E madhe është gjëma e Mëkatit » të Mitrush Kutelit, Pogradec

 • Korrik 2007 Boton librin e tij të parë me grafika

 • Tetor 2007 Ekspozitë vetjake ne Kishen Shen Gjergjit Boston, SH.B.A

 • Mars 2008 Ekspozita vetjake “Paris 07”, Pogradec dhe Korçë

 • Gusht 2008 Pjesëmarrës në koloninë e artit të Bitolës dhe Kumanovës, Maqedoni Shtator

 • 2008 Ekspozitë vetiake në Galerinë Kombëtare të Arteve - Tiranë - « Wine Day»

 • Tetor 2008 Çmimi « Onufri », vjeshtë letraro-artistike, Boboshticë, Korçë

 • Shkurt 2009 Ekspozitë e përbashkët Taso - Vasili, Mësonjtorja Shqipe, Korçë

 • Mars 2009 Ekspozitë vetjake, Galeria e Artit, Fier

 • Maj 2009 Ekspozitë vetjake, Gjirokastër

 • Jeton dhe punon në qytetin e Pogradecit.


_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi