Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Top posting users this month


Elia Zaharia....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Elia Zaharia....

Mesazh nga Dardania prej Sun Apr 19, 2015 12:52 am

 Elia Zaharia (Lindur më 8 shkurt 1983 Tiranë, Shqipëri) është aktore shqiptare dhe e fejuara e Princit Leka dhe vajza e akores Yllka Mujo.

Origjina

Elia Zaharia është e bija e Gjergj Zaharise dhe e Yllka Mujit. Babai i saj rrjedh nga nje familje me origjinë nga Kosova e Permetit, ndersa origjina e familjes nga ana e nenes është nga Mali Zi, Podgorica dhe Tuzi. Familja Muji gjate periudhes se monarkise u shperngul ne Shkoder. Gjergj Zaharia punon prej mese 35 vjetesh ne arsim, ndersa Yllka Muji, nderuar me cmimin "Mjeshtre e Madhe", është aktore ne Teatrin Kombetar prej me shume se 30 vitesh. Vellai i vetem i Elias, Amos Muji Zaharia, është i perfshire ne fushen e regjizures kinematografike.


Formimi
 • 2007-2010: Université Paris 8 (studime teatrale)

 • 2005-2007: Cours Florent (shkolle private aktrimi)

 • 2003-2005: Conservatoire National de la Région de Bordeaux (art dramatik)

 • 1998-2002: Liceu artistik Jordan Misja (pikture, skenografi).

 • Teater • Gjate periudhes se studimeve ne Paris, Elia Zaharia ka marre pjese ne disa projekte teatrale ne teatro te ndryshem te kryeqytetit francez. Disa prej tyre jane:


  • 2007: Asservies, pjese nga Suy GLOVER (www.asservies.com)
  • 2007: Lady M, krijim i Laurie Jesson (www.ladym.fr)
  • 2010: Sacrées mousquetaires, krijim i Laurie Jesson (www.sacreesmousquetaires.fr).
  • Kinema

  • Pervec pasionit per teatrin, Elia është mjaft e dhene pas kinematografise, ndaj keto dy zhanre i ka nderthurur paralelisht. Disa prej filmave me metrazh te gjate ne te cilet ka marre pjese i gjeni te renditur me poshte: 2008: « Honeymoons » nga Goran Paskaljevic 2005: Roli i pare ne « Solitaire » nga Bahram GUERANFAR 2002: Roli i pare ne Lule të kuqe, lule të zezanga Melvan Shanaj. www.zigzagfilm.com Film i nderuar me cmimin e pare ne 2004 ne festivalin e filmit “Indipendent” ne New York Muzike:
  • Muzike
  • Qe ne vitet e adoleshences, Elia Zaharia ka shfaqur prirjet e saj vokale ne muziken e lehte shqiptare. Nga viti 1999 deri ne vitin 2002 ajo ka qene kengetare ne grupin mjaft te suksesshem per kohen "Spirit Voice". Ne kete periudhe Elia ka qene e angazhuar me koncerte ne te gjithe Shqipërine dhe Kosoven. Ne vitin 2000 ky grup ka mbajtur nje sere koncertesh bamiresie ne Kosoven e pasluftes. Shume here është vleresuar me cmime prestigjoze ne festivale kombetare. Ne vitin 2008 Elia Zaharia i rikthehet kenges kete here si soliste me nje kenge shume te suksesshme qe arriti majat e klasifikimeve muzikore "October 31". Me kete kenge u vleresua me cmimi : interpretuesja me e mire ne video-fest Prishtine, Kosove.


  • Gjuhe te Huaja


  • Frengjisht, Anglisht, Italisht
  • Koha e lire
  • Pasionet e saj jane piktura, muzika, teatri, leximi, pedagogjia dhe noti.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 30

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi