Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Top posting users this month


Mendimi i Lirë....

Shko poshtë

Mendimi i Lirë....

Mesazh nga Dardania prej Fri Apr 17, 2015 7:40 pm

Mendimi i lirë është pikëpamje filozofike sipas së cilës opinionet duhet të formohen në bazë të logjikës, arsyes, dhe empiricizmit, dhe jo në bazë të autoritetit, traditës, apo dogmave tjera.

Sipas mendimit të lirë, individët nuk duhet të pranojnë ide të propozuara si të vërteta pa mbështetje të diturisë dhe arsyes. Kështu, mendimtarët e lirë përpiqen të ndërtojnë opinionet e tyre në bazë të fakteve, hulumtimit shkencor, dhe principeve logjike, të pavarur nga gabimet logjike apo efektet e kufizuara intelektuale të autoritetit, anësisë së konfirmimit, anësisë kognitive, urtësisë konvencionale, kulturës popullore, paragjykimit, sektarianizmit, traditës, legjendës urbane, apo dogmave tjera. Sa i përket religjionit, mendimtarët e lirë deklarojnë se nuk ka dëshmi të mjaftueshme për të përkrahur ekzistencën e fenomeneve mbinatyrore.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi