Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Top posting users this month


Luftoni Anoreksinë me Çajrat Bimore

Shko poshtë

Luftoni Anoreksinë me Çajrat Bimore

Mesazh nga Dardania prej Tue Apr 14, 2015 7:47 pm

Bishtamuthi është një nga bimët më të njohura në vendin tonë. Kjo bimë njihet si një nga barërat e këqija, që bujqve u duhet ta zhdukin gjatë periudhës së pranverës. Krejt e kundërta ndodh në mjekësinë popullore. Mjekë të shumtë e përdorin këtë bimë për kurimin dhe parandalimin e sëmundjeve të shumta. Lulja e bishtamuthit ndihmon në kurimin e disa sëmundjeve, një ndër të cilat është edhe anoreksia.

Anoreksia

Shumë njerëz, që vuajnë nga ky fenomen, në veçanti te vajzat e reja këshillohet të pihet çaji i përgatitur me këtë bimë. Për të luftuar anoreksinë këshillohet që gjatë ditës të pihen 3 gota çaj bishtamuthi. Është mirë që një gotë të pihet esëll në mëngjes. Përveç efektit pozitiv, që jep në rastin e anoreksisë, çaji ndihmon edhe në stimulimin e sekrecioneve në gjendrat e fytit. Bishtamuthi ka veçori kundërspastik dhe kundërirritim, si edhe kamomili për shkak të përbamtjes së kamuculenës. Në rastet kur keni skuqje të mishit të dhëmbëve, acarim të qiellzës apo edhe probleme të tjera, që mund të shfaqen në gojë, këshillohet, që me lëngun e përftuar nga kjo bimë të bëhet gargarë herë pas here. Kjo kurë ka dhënë rezultate të shkëlqyera në përmirësimin e situatës. Mjaft mirë ndikon bima edhe në rastet e diegies së fytit. Në këtë rast këshillohet pirja e çajit disa herë në ditë, nga gjysmë gote. Lëngu i kësaj bime është mjaft i mirë të përdoret në shërimin e plagëve të ndryshme dhe në lehtësimin e dhimbjeve që ato shkaktojnë. Efekte pozitive jep kur plagët kanë zënë kore. Mjekët këshillojnë pirjen e një gote çaji për të qetësuar. Pirja e tij rekomandohet edhe për rregullimin dhe lehtësimin e dhimbjeve e mensturacioneve te femrat. Rezultate të shkëlqyera jep kjo bimë për hemorragjitë e natyrave të ndryshme. Te personat që vuajnë nga majasëlli, kjo bimë ka dhënë efekte të jashtëzakonshme. Këshillohet pirja e 2 deri 3 gotave të çajit të kësaj bime dhe shumë shpejt këta njerëz do shohin përmirësime të dukshme të shëndetit. Kushdo që e ka provuar të vuajë nga diarreja e di shumë mirë sesa sa shqetësuese është ajo. Prandaj, për të shmangur këtë fenomen këshillohet të pihet çaji i bimës i ëmbëlsuar me sheqer.


Kurat


Shumë shpejt do shihni rezultate të menjëhershme. Edhe në rastet e kapsllëkut kjo bimë ka dhënë ndihmesën e vet. Për përgatitjen e çajit në këtë rast nevojitet një lugë nga bima e grimcuar, e cila hidhet në një gotë me ujë të ngrohtë dhe lihet në qetësi për 5 minuta. Më pas kullohet dhe pihet 2 orë para buke në mëngjes dhe pas buke në mbrëmje. Për kurimin e akneve, këshillohet të pihen tre gota çaji në ditë, këshillohet që të pihet pas ushqimit. Për përgatitjen çajit nevojitet një litër ujë, në të cilin hidhen 20 gramë gjethe ose lule të thata. Gjethet mund te veprojnë edhe si aromatizues. Lihen në ujë për 10 minuta dhe më pas kullohet dhe pihet, me këtë lëng mund të lahet edhe fytyra. Personat që janë të ndjeshëm dhe alergjik ndaj bimëve, këshillohet të mos e përdorin çajin e bishtamuthit dhe as ta prekin atë. Në shumë raste bima ka shkaktuar pezmatimin e lëkurës, si shfaqja e puçrave të vogla të shumta dhe të skuqura. Në këto raste ato mund të përhapen në gjithë lëkurën.Paketë këshillash
  • Këshillohet që personat e ndjeshëm të mos e prekin lulen, pasi acaron lëkurën.

  • Këshillohet të pihet 2 deri në 3 gota në ditë për parandalimin e sëmundjeve.

  • Për të larguar puçrat në fytyrë, këshillohet larja çdo mbrëmje me lëngun e bishtamuthit

  • Gjethet e thata të bimës mund të përdoren edhe si aromatizues për rrobat.


_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi