Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 66 më Fri Nov 04, 2011 5:00 pm
Statistikat
Forumi ka 4023 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri LenoreEnriquez

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 2594 artikuj v 1305 temat
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Top posting users this month


Bima e Murrizit....

Shko poshtë

Bima e Murrizit....

Mesazh nga Dardania prej Sun Apr 12, 2015 10:33 pm

 Bima e murrizit është shkurre, që mund të shkojë nga 2 deri 6 metra e lartë me gjemba therëse, gjethe 3 deri 5 vriguj dhe buzë të dhëmbëzuara, pjesa e sipërme e tyre është në ngjyrë të blertë dhe me shkëlqim. Lulet e bimës janë me ngjyrë të bardhë me vastak të vegjël. Frutet e murrizit janë tërreme rreth 1 centimetër të gjatë. Murrizi gjendet kudo në vendin tonë, si në vendet e ulëta ashtu edhe në lartësitë mbi 1600 metra.
 Commons: Maloideae – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
Periudha e lulëzimit të murrizit fillon nga muaji maj deri në muajin qershor. Më pas nis formimi i frutit. Frutat përmbajnë 20 për qind farë dhe 80 për qind tul. Në gjendje të thatë ato përmbajnë deri 34,5 për qind sheqerna, nga të cilat 30 deri 40 për qind glikozë dhe fruktozë, si dhe acide organike, taninë, pektinë, yndyrë, acid citrik, saponinë. Kur frutet janë të freskëta përmbajnë vitaminat B dhe C. Me to mund të përgatitet raki. Farat e tyre përmbajnë amigdalinë. Lëvorja e frutit përmban lëndë rregjëse, si dhe krateginë, kuarcetinë dhe trimetilaminë. Gjethet e freskëta përmbajnë flavenol, trimetilaminë, ramnozid, vaj esencial. Ndërsa kur janë në të thata hahen nga kafshët. Në mjekësi gjethet e reja, të thara, pihen bashkë me duhanin ose zihen në formë çaji dhe përdoren për të pastruar gjakun dhe kundër arteriosklerozës. Lulet përmbajnë glukozidin, kuercitrinë dhe rreth 0,16 për qind vaj esencial. Gjatë kohës kur bima është në lulëzim frekuentohet shpesh nga bletët, të cilat thithin nektarin e lules për prodhimin e mjaltit.

_________________
Ti jap Syt e mi e shiko ....Ta jap Zemren time si rrah Ndegjo ....Te Dua Zemer Perjet ket kurr mos e harro....
avatar
Dardania
Webmaster

Numri i postimeve : 1629
Join date : 13/05/2011
Age : 31

http://dardania.msnboard.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi